חדשות

תוצאות ראשונות מהמחקר בשיבא על מועילות מנת החיסון הרביעית מצביעות על יעילות חלקית בלבד מפני הדבקה באומיקורן, פרופ' רגב ממליצה שלא להרחיב מתן מנת החיסון הרביעית לכלל האוכלוסייה

17/01/2022

מאת מערכת אי-מד

על רקע נתוני העלייה בתחלואה, עם עליה ל-446 חולים קשים,  כפי שניתן לראות בלוח הבקרה (המעודכן כעת רק לאתמול בערב) על פי פרסום ב-YNET מנת החיסון הרביעית כפי שנבדקה בשיבא תל השומר אינה מספקת הגנה משמעותית כנגד האומיקורן.  יש אמנם עליה בכמות הנוגדנים אך  היא אינה אפקטיבית בהגנה מפני הדבקה באומיקורן.

פרופ' גילי רגב שמנהלת את המחקר אמרה:

"העלייה שנצפתה ברמת הנוגדנים הן לאחר מתן המנה הרביעית של מודרנה והן לאחר מתן המנה הרביעית של פייזר גבוהה במעט מרמת השיא שנצפתה לאחר מתן המנה השלישית. עם זאת, בעזרת הנתונים הבלעדיים של שיבא על תחלואה באומיקרון בקרב עובדי בית החולים המשתתפים במחקר סרולוגי, אנו מבינים שלמרות העלייה המשמעותית בנוגדנים לאחר החיסון הרביעי – ההגנה הזאת יעילה רק באופן חלקי נגד זן האומיקרון, שעמיד באופן יחסי לחיסון"

פרופ' רגב מוסיפה כי

"ההחלטה לתת מנה רביעית לאוכלוסייה הבוגרת הייתה טובה, אבל לא יהיה נכון לתת אותה לכלל האוכלוסייה. גם כשאנשים בני 60 מתייעצים איתי אם לקבל אותה, זו דילמה בשבילי. אולי צריך לחכות לחיסון שיותאם לאומיקרון ואז לתת אותו לכלל האוכלוסייה"

יש לציין שגורמים ברשות הבריאות האירופאית וה-WHO הביעו בימים האחרונים ספק ביעילות מתן מנה רביעית, ואפילו חשש שאסטרטגיה זו עלולה לגרום לפגיעה במערכת החיסון בטווח הארוך.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<