חדשות

מאפיינים מסוימים של חולים עם מחלת מעי דלקתית עשויים להגדיל את הסיכון ל-COVID-19 (מתוך Gastroenterology)

22/05/2020

 

בחולים עם מחלת מעי דלקתית, גיל, תהליכים דלקתיים ומיקום המחלה עשויים להשפיע על הפגיעות והסיכון של חולים ל-COVID-19, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Gastroenterology.

 

במסגרת המחקר השוו החוקרים בין ביטוי רנ"א של TMPRSS2 (Transmembrane Serine Protease 2) ו-ACE2 (Angiotensin Converting Enzyme), הקולטן לנגיף SARS-CoV-2. הם בחנו את ביטוי רנ"א בדם ובביופסיות מרירית המעי הגס והאילאום מ-138 חולים עם מחלת מעי דלקתית שלא קיבלו טיפול קודם ו-154 ביקורות עם הפרעות פונקציונאליות במערכת העיכול. המשתתפים גויסו משישה מרכזים ברחבי אירופה בין השנים 2012-2015 ואף אחד מהם לא אובחן עם SARS-CoV-2.

 

מהנתונים עולה כי בקבוצת הביקורת, ביטוי ACE2 באילאום הסופי היה גבוה פי 25, בהשוואה לרמות הביטוי במעי הגס, בדומה לתיאורים במחקרים קודמים. בחולים עם מחלת מעי דלקתית, ביטוי ACE2 באילאום הסופי היה מוגבר פי 10 בהשוואה לרמות במעי הגס, בעוד שביטוי TMPRSS2 באילאום הסופי היה נמוך יותר במעי הגס, הן בביקורות והן בכלל החולים עם מחלת מעי דלקתית.

 

ביטוי ACE2 באילאום מודלק בחולים עם מחלת קרוהן היה מופחת ב-60% בהשוואה לביקורות, בעוד שביטוי TMPRSS2 באילאום היה גבוה יותר ב-70% ברקמה לא-מודלקת בחולים עם מחלת קרוהן, בהשוואה לביקורות.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בביטוי ACE2 באילאום בין חולים עם קוליטיס כיבית ובין ביקורות, אך ביטוי TMPRSS2 היה גבוה יותר ב-30%.

 

בחולים עם מחלת קרוהן, ביטוי ACE2 במעי הגס היה מוגבר ב-30% בהשוואה לביקורות, בעוד שביטוי TMPRSS2 במעי הגס היה דומה בין שתי הקבוצות. בחולים עם קוליטיס כיבית, ברירית מעי גס מודלקת תועדה עליה של 70% במספר עותקי ACE2 וביטוי ACE2 ברירית היה מוגבר ב-50% באתרים מודלקים, בהשוואה לאזורים לא-מודלקים.

 

מניתוח רב-משתני עלה קשר בין ביטוי ACE2 במעי הגס ובין עליה בגיל בקבוצת הביקורת, בעוד שבחולים עם קוליטיס כיבית, הביטוי הושפע מתהליכי דלקת באתר הביופסיה ומפעילות המחלה.

 

בחולים עם מחלת קרוהן זוהה קשר בין ביטוי ACE2 במעי הגס ובין מדדי דלקת אנדוסקופיים. בנוסף, זוהה קשר בין ביטוי TMPRSS2 במעי הגס ובין רמות hs-CRP והרגלי עישון בביקורות. יתרה מזאת, ביטוי ACE2 באילאום היה מופחת במספר הקטן של חולי קרוהן עם סטריקטורות ומחלה חודרנית פנימית.

 

לסיכום, ביטוי ACE2 מוגבר במעי הגס של חולים עם מחלת מעי דלקתית, הן בחולים עם מחלת קרוהן והן באלו עם קוליטיס כיבית, ומלווה בשינויים במדדים אנדוסקופיים של חומרת המחלה כמו גם בסמנים דלקתיים בדם. רמות TMPRSS2 במעי הגס גם כן עולות עם עליה ברמות hs-CRP.  מנגד, בחולים עם מחלת קרוהן של האילאום קיים ביטוי מופחת של ACE2 בנוכחות דלקת פעילה.

 

מהממצאים עולה כי גיל, נוכחות תהליכים דלקתיים ומיקום אנטומי עשויים כולם להשפיע על ביטוי ACE2 ו-TMPRSS2 בחולים עם מחלת מעי דלקתית.

 

Gastroenterology, online May 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<