חדשות

עד כמה משפיע הטיפול הרפואי על תוחלת החיים של מטופלים? (Ann Fam Med)

15/05/2019

 

טיפול רפואי הינו רק אחד מבין מספר גורמים העשויים להשפיע על תוחלת החיים בארצות הברית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהדורת מאי/יוני של כתב העת Annals of Family Medicine.

 

לעיתים קרובות, ההצדקה להוצאות טיפול רפואי ומחקר רפואי נובעת מהאמונה כי הטיפול עשוי לשפר את תוחלת החיים במדינות עשירות. כעת ביקשו החוקרים לבחון ארבע שיטות שונות להערכת ההשפעה של טיפול רפואי על התוצאות הרפואיות.  הם השוו את היקף ההוצאות בארצות הברית על שירותים חברתיים לא-רפואיים עם היקף ההוצאות של מדינות אחרות החברות ב-OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) לשירותים אלו.

 

כל ארבע השיטות לבחינת הנושא הגיעו לאותה מסקנה: טיפול רפואי אחראי לכ-10% (טווח 5-15%) מהשונות בשיעורי תמותה מוקדמת, בעוד שגורמים התנהגותיים וחברתיים אחראיים ל-16-65% מהשונות.

 

מהנתונים עלה כי מדינות OECD עשירות אחרות השקיעו בממוצע 2 דולרים על שירותים חברתיים לא-רפואיים, דוגמת חינוך ותכניות שירותים חברתיים לכל דולר אחד שהושקע בטיפול רפואי. מנגד, ארצות הברית השקיעה כ-55 סנטים בשירותים חברתיים לא-רפואיים לכל דולר אחד שהושקע בטיפול רפואי.

 

לדברי המומחים, למרות שבארצות הברית משקיעים הרבה יותר ממדינות אחרות בטיפול רפואי, ההשקעה בשירותים העשויים לשפר את תוחלת החיים ממוקמת באמצע ברשימת המדינות העשירות.

 

החוקרים מציעים כי המדיניות הנוכחיות בכל הנוגע לטיפול רפואי והוצאות בארצות הברית הן שגויות מאחר ומתבססות על ההנחה כי התמקדות רבה בטיפול רפואי הינה המפתח לשיפור התוצאות והארכת תוחלת החיים. הם סבורים כי התרומה של טיפול רפואי לתוחלת החיים עמדה על 10% והינה בהחלט חשובה. עם זאת, במידה והיעד הוא להביא להארכת תוחלת החיים וחיים בריאים יותר, אזי יש לבחון את הנושא מעבר לרפואה מסורתית, מאחר ומרבית הגורמים המשפיעים על תוחלת החיים מקורם מחוץ למערכת הבריאות.

 

Ann Fam Med. Published online May 13, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אמנם מדובר במערכת הבריאות בארה"ב אך מכיוון שיש עיסוק רב באיכות ומצב מערכת הבריאות הישראלית הסקירה הזו עשויה להיות רלוונטית גם לנו .

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<