חדשות

שילוב של formoterol + budesonide (סימביקורט) ב-COPD יציב הוביל לשיפור מובהק בתפקודי ריאות בהשוואה לטיפול בכל מרכיב בנפרד או פלצבו (Med Sci Monit )

21/08/2019

מאת מערכת אי-מד

 

ע"פ מחקר שהתפרסם השנה ב-Med Sci Monit טיפול משולב של budesonideעם  formoterol  (סימביקורט)  בחולי COPD יציבים הוביל באופן מובהק לשיפור גדול יותר בתפקודי ריאות בהשוואה לטיפול בכל מרכיב בנפרד או פלצבו.

 

ברקע מציינים המחברים כי ההנחיות משנת 2018 לטיפול במחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) הצביעו על כך שהשילוב הזה יעיל יעיל יותר מהטיפול באמצעות כל מרכיב בנפרד בשיפור תפקוד הריאה ומצב הבריאות הכללי בטיפול בחולים עם החמרות חריפות; עם זאת, לא היה ברור עד כה עד כמה הטיפול המשולב עדיף גם במקרה של  COPD יציב.

 

מטרת מטה-אנליזה זו הייתה להעריך את היעילות של budesonide / formoterol כטיפול תחזוקה והקלה של חולים עם COPD יציב.

לצורך כך בוצע חיפוש אלקטרוני בספרות ב- MEDLINE, Embase ו- Cochrane אחר מחקרים מבוקרים ואקראיים (RCTs) שעקבו והשוו לאורך 12 שבועות לפחות בין budesonide / formoterol ל- budesonide ו- formoterol בנפרד  או פלצבו כמטופלים עם COPD יציב.

נכללו תוצאות של 7 מחקרים באיכות גבוהה שעמדו בתנאי ההכללה למטה-אנליזה.

 

החוקרים מדווחים כי בהשוואה לבודסוניד בלבד, הטיפול המשולב של בודהזוניד / פורמוטרול הראה שיפור מובהק ב-FEV  לפני התאמת מינון עם תוצאה של  

  (FEV) (SMD: 0.26, 95% CI: 0.18, 0.34; P = 0.000) .

 

לעומת פורמוטרול בלבד, budesonide / formoterol גם היה קשור לעלייה מובהקת ב- FEV לפני התאמת מינון : (SMD: 0.12, 95% CI: 0.07, 0.17; P = 0.000).

 

תוצאותדומות התקבלו  גם בהשוואה לפלצבו, בה הבודסוניד / פורמוטרול הניבו עלייה גדולה יותר  של FEV :  (SMD: 0.24, 95% CI: 0.18, 0.30; P = 0.000).

 

יתר על כן, בהשוואה לקבוצות הביקורת, השילוב של budesonide-formoterol שיפר באופן משמעותי את רמת השיא הנשימתית בבוקר ובערב, ואף שיפר באופן ניכר את הציון הכולל של שאלון תפקודי הנשימה של סנט ג'ורג '.

 

מסקנות החוקרים היא שגם בקרב חולי COPD יציבים, בהשוואה לטיפול בנפרד בבודסונייד או פורמטרול, או פלצבו, הטיפול בשילוב של בודסוניד / פורמוטרול הוביל לשיפור בתפקודי הריאות ולמצב הבריאותי הכללי.

 

החוקרים ממליצים על עריכת מחקרים רחבים להערכת היעילות הקלינית ארוכת הטווח של budesonide / formoterol בחולי COPD.

 

 

Med Sci Monit. 2019 Feb 12;25:1155-1163.

.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<