חדשות

ה-CDC מדווח על מקרה מוות ראשון הקשור לשימוש בסיגריות אלקטרוניות (האגודה למלחמה בסרטן)

25/08/2019

הודעת האגודה למלחמה בסרטן

המרכז לבקרת מחלות  ה - CDC במחלקת הבריאות של ארצות הברית הודיע אמש על מקרה מוות ראשון של "מחלת המאיידים" מבין מאות בני נוער וצעירים שפיתחו תסמינים מסתוריים לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות ומכשירי אידוי שכללו פגיעה ריאתית חמורה ותופעות נוירולוגיות כמו פירכוסים.
להודעת ה - CDC:
לכתבה ב CNN:

באגודה למלחמה בסרטן, מאוד מוטרדים מהמקרה הטרגי ומסרו כי: "סיגריות אלקטרוניות אינן מוצר תמים. בכל יום מצטברות עדויות נוספות על סיכונים בריאותיים של ממש כמו שינויים גנטיים בחלל הפה המזוהים עם התפתחות גידולים סרטניים, אוטם שריר הלב, אירועים מוחיים ומחלות לב. מהודעת ה - CDC האמריקאי עולה כי סיגריות אלקטרוניות נחשדות עתה גם כגורמות למוות. מחקר שפורסם כבר ב - 2017 הוכיח כי שימוש בסיגריה אלקטרונית עלול לגרום נזק למערכת החיסונית של הריאות. על אף שסיגריות אלקטרוניות לסוגיהן הם טכנולוגיה חדשה יחסית, כבר ידוע לנו שהן מכילות מלבד ניקוטין עוד חומרים ממכרים, רעילים ומזיקים שחלקם הוכחו כבר כמסרטנים. בני נוער וצעירים רגישים במיוחד, שכן המוח ממשיך להתפתח עד גיל 25 לפחות וחומרים אלו יכולים לגרום להפרעות קשב וריכוז, לכאבי ראש ומיגרנות, להשפיע  לרעה על שיקול הדעת, לעודד אימפולסיביות, חוסר איזון רגשי, לגרום לדיכאון וחרדה".
 
באגודה למלחמה בסרטן הדגישו כי: "הטיית השיח הציבורי על ידי שימוש במושגים כמו אידוי ואיוד לעיתים אף באמצעות רופאים, חוטאת לאמת המדעית. יש לזכור שמקור הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות הוא גם מטבק, בדיוק כמו בסיגריות הרגילות, כך שמדובר באותו חומר ממכר בעל פוטנציאל לנזק בריאותי אדיר, רק שעכשיו הוא מופיע בריכוזים גדולים לאין שיעור מאלו שהכרנו בעבר. בניגוד לטענת היצרנים, אשר לרוב שותפים או בעלים בחברות טבק של סיגריות רגילות, אין הסכמה מדעית שזו חלופה פחות מזיקה מסיגריות טבק רגילות, אין מחקר שמוכיח שהן מפחיתות נזק, הטענה הזו לא הוכחה קלינית נכון להיום, מכיוון שפחות חומרים מזיקים, אינם מעידים על הפחתת נזק באותו שיעור. יש לזכור שנזקי עישון הסיגריות הרגילות, הוכחו רק כ – 40 שנה לאחר שהפכו לנפוצות בקרב הציבור. רשות בריאות הציבור הבריטית שפרסמה בעבר דו"ח תמיכה בסיגריות אלקטרוניות והציגה אותן כפחות מזיקות, כבר הואשמה בהעלמת עין והתעלמות מראיות מצטברות על ידי אנשי רפואה ובריאות הציבור מובילים באנגליה ובמקומות אחרים. חוות הדעת הזו משמשת כעלה תאנה עבור יצרני הסיגריות האלקטרוניות אשר חוזרים על המסר המטעה. מדובר בטענה שנועדה לפתות מעשני סיגריות רגילות לעבור לסיגריות אלקטרוניות, במקרים רבים על חשבון גמילה מוחלטת, והחמור והמדאיג מכל, להכניס צעירים ונוער למעגל העישון. לכן מדובר בהחלפת נזק יותר מאשר בהפחתת נזק. לטעון שסיגריה אלקטרונית פחות מזיקה מסיגריה רגילה, בשלב זה, שקול לטענה שהתקף לב פחות מזיק מסרטן", סיכמו באגודה למלחמה בסרטן.

כזכור ארגון הבריאות העולמי ה - WHO פירסם לאחרונה (28.7.2019) דו"ח דרמטי אודות מגפת הטבק העולמית, פרק בדו"ח אשר הוקדש לסיגריות אלקטרוניות קבע כי הן משמשות בידי חברות הטבק כטקטיקה להרחבת בסיס צרכני הסיגריות במסווה של תרומה לבריאות הציבור.

דוח ארגון הבריאות העולמי 2019 - תרגום הפרק על סיגריות אלקטרוניות:

קישור לתקציר באנגלית של המחקר אשר פורסם באוקטובר 2017 אשר קבע כי סיגריה אלקטרונית עלולה לגרום נזק למערכת החיסונית של הריאות: 
 
הערת המערכת:  אין ספק שבימים האחרונים היו פירסומים מטרידים רבים על הבטיחות של שימוש בסיגריות אלקטרוניות ו/או אידוי בקרב צעירים, ויש בהחלט מקום לחקירה ובדיקה מעמיקה לצד חיזוק האזהרות והמגבלות על שימוש בקרב בני נוער .
 
יש לציין שבכל הקשור לשימוש של בני נוער יש קונצנזוס רחב מקיר אל קיר , גם מצד אלה התומכים בסיגריות אלקטרוניות ככלי עזר לגמילה מעישון (כמו באנגליה וניו זילנד למשל) על איסור שימוש מוחלט בסיגריות אלקטרוניות ואידוי, וגם החברות המשווקות חייבות להגביר ולחזק מאמציהן למניעת שימוש בקרב קבוצה זו.
 
 עם זאת, כדאי לשים לב שגם בהודעה הנוכחית של ה-CDC, שהיא בהחלט חמורה, המרכז לבקרת מחלות מציין ש: 

"סיגריות אלקטרוניות אינן בטוחות לבני נוער, מבוגרים צעירים, נשים הרות או מבוגרים שאינם משתמשים כיום במוצרי טבק."   כלומר, גם ה-CDC אינו שולל שימוש בסיגריות אלקטרוניות /אידוי כשימוש חליפי לעישון סיגריות במטרה להשיג גמילה מעישון.  

לאור הפירסומים האחרונים, ייתכן ויש מקום לשקול , לצד הגבלות עד כדי איסור הדרגתי מוחלט של מכירת סיגריות רגילות, את האפשרות לאשר שימוש בסיגריות אלקטרוניות ומכשירי אידוי (בכפוף כמובן לבדיקת בטיחות ספציפית) לטובת גמילה מעישון כתרופה/מיכשור רפואי , בדומה לתחליפי הניקוטין (מדבקות, מסטיקים) המשווקים כידוע כתרופות OTC . נציין בהקשר זה שמחקר שפורסם השנה ב-NEJM הראה שלסיגריות אלקטרוניות הייתה יעילות כמעט כפולה (18% לעומת 9.9% לאחר שנה) בהשגת גמילה מוחלטת מעישון סיגריות טבק בהשוואה לתחליפי ניקוטין.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<