חדשות

מחסור במיטות טיפול שיקום נשימתי עבור חולי קורונה שהיו מונשמים והתאוששו עלול להגדיל התמותה המאוחרת מקורונה (הארץ)

29/04/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב"הארץ" למרות פנייתו של פרופ' אמתי זיו מנהל ביה''ח השיקומי בשיבא לד''ר ורד עזרא, מנהלת חטיבת רפואה במשרד הבריאות על הצורך להגדיל את מס' המיטות של שיקום נשימתי, לא נעשה דבר וכעת רשימת ההמתנה לטיפול חשוב זה בחולי קורונה שהיו מונשמים מתארכת.

במכתבו כתב פרופ' זיו : "לאור העובדה שהיחידה שפתחנו היא בת עשר מיטות בלבד, ולאור הצפי לצורך גדל והולך בשיקום נשימתי, אנו ממליצים לקדם ברמה הלאומית פתיחה של מיטות נוספות שתתמקדנה במשימת השיקום הנשימתי"

בכתבה מתייחס אחד ממנהלי מחלקות הקורונה בהשרון לתופעה זו ואומר: "יש כאן בעיה של רצף טיפולי. יש לנו כאן חולים ששוכבים וממתינים. כולם היו בהיסטריה סביב מכונות ההנשמה, אבל בלי המשך טיפול ראוי כל המאמץ יורד לטמיון. חלק מהחולים שמסיימים הנשמה לא שורדים לאחר מכן, הטיפול השיקומי הוא קריטי עבורם".

פרופ זיו מדגיש כי לזמן יש חשיבות קריטית בהצלחת השיקום ודחיית השיקום הנשימתי עלולה להיות קריטית עבור מטופלים אלה. השיקום הנשימתי מיועד כידוע להקנות מחדש יכולת נשימה עצמאית לאחר תקופה ארוכה שבה המטופל הונשם.

להלן תגובת משרד הבריאות כפי שנמסרה ל"הארץ": "אכן חלק מהחולים שהונשמו זקוקים לשיקום נשימתי. בשלב זה החולים משוקמים בעיקר בשיבא (אם כי לעיתים השיקום יכול להתחיל או להיעשות במחלקת האשפוז). בשיבא יש פוטנציאל לפתיחת עוד מיטות. בנוסף אנו בוחנים אפשרויות לפתיחת שיקום נשימתי במוסדות נוספים"

לכתבה

הערת המערכת: האם שיוך מקרי תמותה של חולים הממתינים לשיקום נשימתי לתמותה מקורונה יגרום לתגובה נמרצת יותר משרד הבריאות ?   

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<