חדשות

תוצאות מבטיחות לבדיקת רוק לזיהוי COVID-19 (מתוך N Engl J Med)

07/09/2020

 

בדיקת רוק לזיהוי נגיף הקורונה אשר פותחה ע"י חוקרים מאוניברסיטת ייל מספקת תוצאות טובות כמו דגימות מהאף בחולים מאושפזים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

מדגם המחקר כלל 70 חולים מאושפזים עם COVID-19, אשר נתנו הסכמתם להשתתף במחקר. לאחר קבלת תוצאה חיובית לנגיף הקורונה בדגימה מהחלל האף והלוע בקבלה לאשפוז, החוקרים השלימו דגימות נוספות מהחולים במהלך האשפוז.

 

החוקרים מדווחים כי הם זיהו יותר עותקים של נגיף SARS-CoV-2 בדגימות רוק, מאשר בדגימות מחלל האף והלוע. בנוסף, שיעור גבוה יותר של דגימות רוק בהשוואה לדגימות מחלל האף והלוע,  נמצא חיובי לנגיף הקורונה עד 10 ימים לאחר אבחנת הזיהום הנגיפי. בנקודת הזמן של 1-5 ימים לאחר האבחנה, 81% מדגימות הרוק היו חיוביות, זאת בהשוואה ל-71% מהדגימות מחלל האף והלוע. ממצאים אלו מרמזים כי דגימות רוק ודגימות מחלל האף והלוע הן בעלות רגישות דומה, לכל הפחות, לזיהוי נגיף קורונה במהלך אשפוז.

 

מאחר ותוצאות דגימות מחלל האף והלוע עשויות להשתנות עם דגימות חוזרות, החוקרים בחנו את זיהוי הנגיפים במדגם מותאם לאורך זמן. רמות רנ"א של נגיף הקורונה פחתו לאחר הופעת התסמינים הן בדגימות הרוק והן בדגימות מחלל האף והלוע. בשלושה מקרים, לאחר דגימה שלילית מחלל האף והלוע התקבלה דגימה חיובית; תופעה זו תועדה רק פעם אחת עם דגימות הרוק.

 

החוקרים מציינים כי האפשרות כי הנבדקים ישלימו את איסוף דגימת הרוק בעצמם חוסך את הצורך באינטראקציה ישירה בין איש צוות רפואי ובין החולים. אינטראקציה זו מהווה צוואר בקבוק וכן מגדילה את הסיכון להדבקה נוזוקמיאלית בנגיף. בנוסף, האפשרות לאיסוף עצמי של דגימת הרוק ע"י החולים מפחיתה את הצורך באספקת מטושים וציוד מיגון אישי.

 

ממצאי המחקר תומכים בחשיבות האפשרית של דגימות רוק לאבחנת נגיף קורונה.

 

N Engl J Med, August 28, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<