חדשות

פוליפים באף עשויים להביא לעליה בסיכון לממאירות בחלל האף (J Allergy Clin Immunol)

06/09/2019

 

ממצאי מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Journal of Allergy & Clinical Immunology, מעידים כי הופעת פוליפים באף במבוגרים עשויים להביא לעליה בסיכון להתפתחות ממאירויות מסוימות באזור הראש והצוואר, בעיקר בחלל האף והסינוסים וממאירויות של הנזופרינקס.

 

מחקר העוקבה התבסס על נתונים ממאגר Korean National Health Insurance Claims, תוך השוואה בין 453,892 נבדקים עם פוליפים באף אל מול למעלה מ-4.5 מיליון ביקורות תואמות. מרבית המשתתפים עם פוליפים באף אובחנו כאשר היו בגילאי 40-60 שנים. באלו שאובחנו בגיל 50 שנים, או מאוחר יותר, זוהה סיכון מוגבר משמעותית להתפתחות ממאירות בחלל האף, בהשוואה לביקורות.

 

לאחר מעקב ממוצע של 6.2 שנים, יחס שיעורי ההיארעות של חולים עם פוליפים באף, בהשוואה לביקורות, עמד על 7.00 להתפתחות ממאירויות בחלל האף והסינוסים ועל 1.78 להתפתחות ממאירות בנזופרינקס. הגיל הנפוץ ביותר לאבחנה עמד על 50-59 שנים לממאירויות בנזופרינקס ועל 60-69 שנים לממאירויות בחלל האף והסינוסים. הסיכון המוגבר להתפתחות ממאירויות תועד רק בחולים עם פוליפים באף בגיל 50, או בגיל מבוגר יותר.

 

מנגד, הסיכון לממאירות של הלרינקס והיפו-לרינקס לא היה גבוה יותר משמעותית בקרב חולים עם פוליפים באף, בהשוואה לאלו ללא פוליפים באף.

 

מניתוח רב-משתני שכלל תקנון לעישון, אסתמה, נזלת אלרגית וגורמים אחרים, הסיכון היחסי של משתתפים עם פוליפים באף לפתח ממאירויות בחלל האף והסינוסים היה מעט נמוך יותר (יחס סיכון של 6.24), כמו גם הסיכון לממאירויות בנזופרינקס (יחס סיכון של 1.58), בהשוואה לביקורות.

 

אעפ"י כן, הקשר בין נוכחות פוליפים באף ובין סיכון מוגבר לממאירויות בחלל האף והסינוסים וסרטן של הנזופרינקס נותר גם בקרב משתתפים שמעולם לא עישנו.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את המנגנונים האפשריים הקושרים בין התפתחות ממאירויות של הראש והצוואר ובין נוכחות פוליפים באף בחולים מבוגרים.

 

J Allergy Clin Immunol. Published online July 3, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<