חדשות

מומחים קוראים להשלים בדיקות ל-COVID-19 בגברים עם סרטן ערמונית (Commun Biol)

10/08/2020

 

בגברים עם סרטן ערמונית יש להשלים בדיקות סקר באופן שגרתי ל-COVID-19, כך ממליץ צוות אורולוגים מהעיר ניו-יורק במאמר סקירה שהתמקד בשתי המחלות ופורסם במהלך חודש יולי בכתב העת Nature Communications Biology.

 

גברים מבוגרים מצויים בסיכון מוגבר ל-COVID-19 ולכן המומחים תומכים בהשלמת בדיקת סקר שגרתית לנגיף הקורונה בחולים עם סרטן ערמונית. עם זאת, המלצה זו אינה עולה בקנה אחד עם המלצות של איגודים מובילים אחרים, דוגמת ה-American Cancer Society וה-American Society of Clinical Oncology, אשר אינם מציעים להשלים בדיקת COVID-19 רק על-בסיס אבחנה של מחלה ממארת.

 

במאמר החדש מציגים החוקרים נתונים שטרם פורסמו ממערכת הבריאות שלהם אודות סרטן ערמונית ותמותה עקב COVID-19. בתקופה שבין תחילת מרץ ועד 26 באפריל תועדו 9,648 חולים חיוביים ל-COVID-19 במערכת הרפואית שלהם, מבין אלו, 5,238 (54.3%) היו גברים, כולל 114 (2.2%) עם אבחנה קודמת של סרטן ערמונית.

 

במדגם זה של חולי COVID, שיעורי התמותה בקרב חולים עם סרטן ערמונית (27 מקרים) היו גבוהים כמעט כפליים, בהשוואה לשיעורי התמותה בכלל הגברים עם מחלה ממארת (43 מקרים) מעבר לסרטן ערמונית (23.7% לעומת 12.7%, p<0.01).

 

עם זאת, המומחים מדגישים כי מדובר בממצאים ראשוניים וכי יש לנקוט משנה זהירות מאחר וייתכנו ערפלנים משמעותיים. אחרים טוענים כי קשה לתמוך בבדיקות סקר שגרתיות של גברים ללא-תסמינים כאשר זיהוי מוקדם של הזיהום הנגיפי אינו צפוי להביא להתערבות כלשהי.

 

למרות הקריאה הנועזת שלהם לפעולה, צוות האורולוגים מניו-יורק סיים את המאמר בנימה שמרנית יותר והבהיר כי הסיכון המוגבר של חולים עם סרטן ערמונית ל-COVID-19 עדיין אינו מובן היטב בשלב זה, למרות עדויות מוקדמות לפיהן ישנה חפיפה בביולוגיה של שתי המחלות ומחלות רקע משותפות.

 

Commun Biol.  Published online July 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<