חדשות

עדויות נוספות תומכות בתועלת של Nivolumab בחולים עם מלנומה מתקדמת (J Clin Oncol)

02/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, המאשרות את התועלת המשמעותית של Nivolumab (אופדיבו) לבדו על-פני Dacarbazine לטיפול בחולים עם מלנומה מתקדמת וללא מוטאציות BRAF.

 

במחקר CheckMate 066 נבחן טיפול מונותרפי ב-Nivolumab כטיפול קו-ראשון בחולים עם מלנומה מתקדמת ללא מוטאציות BRAF, אשר לא קיבלו טיפול קודם. מדגם המחקר כלל 418 חולים עם מלנומה בשלב III/IV, אשר חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול ב-Nivolumab במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שבועיים, או לטיפול ב-Dacarbazine במינון 1,000 מ"ג/מ2 כל שלושה שבועות.

 

התוצא העיקרי היה הישרדות כוללת ותוצאי סיום משניים כללו את ההישרדות ללא-התקדמות, שיעורי תגובה אובייקטיבית ובטיחות הטיפול.

 

המשתתפים במחקר היו במעקב לאורך לפחות 60 חודשים (חציון משך מעקב של 32.0 חודשים אחר מטופלים ב-Nivolumab ועל 10.9 חודשים אחר מטופלים ב-Dacarbazine).

 

שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים עמדו על 39% בקרב מטופלים ב-Nivolumab ועל 17% במטופלים ב-Dacarbazine; שיעורי הישרדות ללא-התקדמות עמדו על 28% ו-3%, בהתאמה.

 

שיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 38% בקרב חולים שחולקו באקראי לטיפול ב-Dacarbazine שקיבלו טיפול בהמשך, כולל Nivolumab (37 חולים). שיעורי תגובה אובייקטיבית עמדו על 42% בקרב מטופלים ב-Nivolumab ועל 14% בקרב מטופלים ב-Dacarbazine; בקרב חולים ששרדו לאחר חמש שנים, שיעורי התגובה האובייקטיבית עמדו על 81% ו-39%, בהתאמה.

 

מבין 42 חולים שטופלו ב-Nivolumab והדגימו תגובה מלאה לטיפול (20%), 88% (37 מבין 42 חולים) שרדו לאחר חמש שנים. מבין 75 חולים שטופלו ב-Nivolumab ושרדו עם נתונים זמינים להערכה לאחר חמש שנים, 83% לא קיבלו טיפול נוסף; 23% עדיין נטלו את תרופת המחקר ו-60% לא נטלו כל טיפול.

 

ממצאי המחקר מאשרים את התועלת המשמעותית של טיפול ב-Nivolumab על-פני טיפול ב-Dacarbazine בחולים עם מלנומה מתקדמת וללא מוטאציות BRAF.

 

J Clin Oncol 2020

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<