חדשות

הערכת ריכוז תאי גידול בדם מסייעת בבחירת הטיפול המתאים כנגד סרטן שד (JAMA Oncology)

10/11/2020

 

מנתוני מחקר STIC CTC שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי סף רמות תאי גידול בזרם הדם הינו סמן מהימן לבחירת טיפול כימותרפי במקום טיפול הורמונאלי בנשים עם סרטן שד גרורתי חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-ERBB2.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הבחירה בין טיפול כימותרפי וטיפול הורמונאלי כקו-טיפול ראשון לסרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-ERBB2, מתבססת לרוב על נוכחות מאפיינים קליניים המרמזים לפרוגנוזה שלילית. במקרים אלו, ריכוז של 5 תאי גידול ומעלה לכל 7.5 מ"ל הינו גורם פרוגנוסטי שלילי. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את בחירת הטיפול כנגד סרטן שד על-פי שיקול דעתו של הרופא אל מול בחירת טיפול על-סמך ספירת תאי גידול בזרם הדם.

 

המחקר הנוכחי היה מחקר בתווית-פתוחה, העדר-נחיתות, בו הנשים חולקו באקראי לטיפול לפי שיקול דעתו של הרופא או על-פי ספירת תאי גידול בזרם הדם. התוצא העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות מחלה.

 

מבין 755 נשים (גיל חציוני של 63 שנים) שנכללו בניתוח לפי-פרוטוקול, 373 נשים חולקו לזרוע טיפול על-פי ספירת תאי גידול בזרם הדם ו-378 נשים חולקו לטיפול סטנדרטי. טיפול כימותרפי ניתן ל-138 (37%) מהנשים בקבוצת הטיפול על-פי ספירת תאי גידול בזרם הדם ול-103 (27%) נשים בקבוצת טיפול סטנדרטי.

 

חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 15.5 חודשים בקרב נשים שטופלו על-פי ספירת תאי גידול בזרם הדם, בהשוואה ל-13.9 חודשים באלו שקיבלו את הטיפול הסטנדרטי בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל (יחס סיכון של 0.94, רווח בר-סמך 90% של 0.81-1.09), ממצאים אשר ענו על תוצא הסיום העיקרי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי ספירת תאי גידול הינה סמן מהימן לבחירה בין טיפול כימותרפי וטיפול הורמונאלי כקו-טיפול ראשון בנשים עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-ERBB2.

 

JAMA Oncology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<