חדשות

התרופה נטפרה זכתה על ידי ה-FDA למעמד של תרופת יתום ואושרה לטיפול בתת סידן בדם (הודעת ניאופרם)

29/06/2015

הודעת ניאופרם

 

טיפול חדש  לחולים הסובלים מתת פעילות של בלוטת יותרת התריס: ה-FDA העניק

לראשונה אישור לתרופה הורמונאלית שנועדה לטפל בתת סידן בדם.

 

נטפרה (Natpara), זריקה הורמונאלית יומית שפיתחה חברת NPS Pharmaceuticals, מווסתת את רמות הסידן בגוף ומיועדת לחולים בתת פעילות של בלוטת יותרת התריס, מחלה נדירה שמשפיעה על פי ההערכות על מאות אנשים בישראל. ה-FDA העניק לנטפרה מעמד של תרופת יתום בשל התוויתה לטיפול במחלה נדירה.

 

המחלה מופיעה בקרב אנשים שגופם מפריש רמות נמוכות באופן חריג של הורמון בלוטת יותרת התריס, שאמון על וויסות רמות הסידן והזרחן בגוף. המחלה נגרמת לאחר שהבלוטה יוצאת מכלל שימוש, דבר המתרחש לרוב כתוצאה מהסרת הבלוטה בניתוח ולעיתים רחוקות כתוצאה ממחלות אוטואימוניות או מולדות. חולים הסובלים מהמחלה עלולים לסבול מחוסר תחושה, עקצוצים, עוויתות של השרירים, פרכוסים, התכווצויות, שיבושים בקצב הלב והתקפים כתוצאה מרמות סידן נמוכות בדם. המחלה גם קשורה לסיבוכים לטווח ארוך כמו נזק לכליה, אבנים בכליה, התפתחות קטרקט והסתיידות של הרקמות הרכות.

 

לדברי פרופ' צופיה איש שלום, מומחית לרפואה פנימית, אנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית החולים אלישע וסגנית יו"ר העמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומחלות עצם, "תת פעילות של בלוטת יותרת התריס, ובשמה הרפואי היפו-פאראתירואידיזם, עלולה לפגוע בתפקוד החולים בדרגות חומרה שונות, עד לכדי סכנת מוות. זו הייתה המחלה האנדוקרינית היחידה שלא היה קיים לה עד היום טיפול הורמונאלי תחליפי. על כן אישור נטפרה הוא בשורה חשובה עבור חולים במחלה זו שלא זכו לאיזון מספק תוך טיפול בנגזרת פעילה של ויטמיןD  ותוסף סידן והיו זקוקים לטיפול הורמונאלי".

הבטיחות והיעילות של נטפרה הוערכו בניסוי קליני בקרב 124 משתתפים שחולקו באופן אקראי לקבל נטפרה או פלצבו. התוצאות הראו כי 42% מהמשתתפים שטופלו בנטפרה השיגו רמות תקינות של סידן בדם בהשוואה ל-3% בלבד בקרב המשתתפים שטופלו בפלצבו.

 

נטפרה תוגש לסל התרופות לשנת 2016 על ידי חברת ניאופרם, המשווקת את התרופה בישראל.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<