חדשות

תרופות ממשפחת NRTI לטיפול ב-HIV עשויות לסייע במניעת סוכרת מסוג 2 (Nat Commun)

25/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Nature Communications מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תרופות ממשפחת NRTI (Nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitors), המאושרות לטיפול בזיהומי HIV-1 ו-HBV, עשויות לסייע במניעת התפתחות סוכרת מסוג 2 בחלק גדול מהחולים.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מחמישה מאגרי נתונים שכללו חולים שנחשפו ל-NRTI והתמקדו באלו ללא אבחנה קודמת של סוכרת מסוג 2.

 

מבין 79,744 חולים עם אבחנה מאושרת של HIV או HBV במאגר Veterans Health Administration, הסיכון לסוכרת מסוג 2 ירד ב-34% בקרב חולים שטופלו בתרופות ממשפחת NRTI, בהשוואה לאלו שלא קיבלו את הטיפול בתרופות אלו. הירידה בסיכון לסוכרת הייתה דומה בקרב חולים חיוביים ל-HIV ואלו שהיו חיוביים לנגיף HBV.

 

ממצאי המחקר אושרו בעקבות ניתוחים נוספים של ארבעה מאגרי נתונים אחרים. מבין אלו, מנתוני מאגר Truven, בו נכללו נתונים אודות 23,634 חולים עם אבחנה של HIV או HBV, השימוש ב-NRTI לווה בירידה של 39% בסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2.

 

הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 היה מעט נמוך יותר בקרב מטופלים בתרופות ממשפחת NRTI במאגר Pearl Driver, אשר כלל בעיקר תביעות פרטיות לביטוח רפואי. מבין 16,045 חולים עם אבחנה של HIV או HBV, הסיכון לסוכרת מסוג 2 במאגר זה היה נמוך ב-26% במטופלים ב-NRTI, בהשוואה לאלו שלא טופלו בתרופה.

 

ירידה דומה בהיקף הסיכון תועדה כאשר החוקרים ניתחו את הנתונים ממאגר Clinformatics. מבין 6,341 חולים שטופלו בתרופות ממשפחת NRTI, הסיכון לסוכרת מסוג 2 היה נמוך ב-27% בהשוואה לאלו שלא טופלו בתרופות אלו.

 

הירידה הקטנה ביותר בסיכון לסוכרת תועדה במאגר Medicare, בו רק 3,097 חולים אובחנו עם HIV או HBV. במדגם זה, הסיכון לסוכרת היה נמוך ב-17% בקרב מטופלים בתרופות ממשפחת NRTI, בהשוואה לאלו שלא נטלו טיפול זה.

 

בסיכומו של דבר, מבין 128,861 משתתפים עם HIV-1 או HBV, הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 היה נמוך ב-33% בקרב מטופלים בתרופות ממשפחת NRTI. העובדה שההשפעה המגנה של התרופות תועדה במספר מאגרי נתונים תומכת במסקנות החוקרים.

 

Nat Commun. Published online September 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<