חדשות

חברת מיגל הישראלית מדווחת על פריצת דרך בפיתוח חיסון נגד נגיף ה-COVID-19 (מתוך YNET)

27/02/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב-YNET , חברת מיגל הישראלית, אשר זוכה לתמיכה מצד משרד המדע והטכנולוגיה ומשרד החקלאות, טוענת שהשיגה פריצת דרך בפיתוח חיסון נגד נגיף ה-COVID-19

לפי הדיווח, החברה טוענת כי פריצת הדרך הושגה במהלך פיתוח החיסון נגד וירוס מזן קורונה לעופות, שע"פ הצהרת מדעני החברה יעילותו הוכחה בניסויים פרה-קליניים שנערכו במכון הוולקני.

מדעני החברה טוענים כי לאחר שביצעו בחיסון את ההתאמות לרצף הגנטי ל-COVID-19 (הזן של הנגיף הפוגע בבני אדם) , הם ממתינים כעת לאישור הבטיחות של החיסון בכדי להתחיל לייצר חיסונים נגד הידבקות ב- COVID-19   , ולהערכתם ,  החיסון יכול להיות מותאם ומוכן לשימוש אנושי תוך שלושה חודשים.

המחקר  ע"פ הודעת החברה הובל ע"י פרופ' יעקב פיטקובסקי, ד"ר חן כץ, ד"ר אהוד שחר וצוותם אשר מצאו כי לווירוס האלים בעופות זהות גנטית גבוהה לווירוס האנושי, ומנגנון הדבקה זהה לזה של COVID-19 .

מהדיווח ב-YNET עולה שהחברה פועלת להאצת תהליכי הפיתוח במטרה להגיע לחיסון יעיל נגד COVID-19 תוך 8-10 שבועות, ולמחקר בטיחות תוך 90 יום. החיסון האנושי יהיה, בדומה לחיסון הנוכחי לעופות , במתן פומי. 

החברה מקווה שבשל הדחיפות והצורך בחיסון תהיה הקלה וזירוז של התהליכים הרגולטורים הנדרשים לאישור החיסון.

ד"ר אהוד שחר, מצוות הפיתוח הסביר ל-YNET: "לקורונה של עופות יש עוד פתרונות בשוק אבל הפתרונות האלה הן לא פתרונות שאפשר לתרגם לקורונה של בני אדם ואת שלנו אפשר, כי מדובר בחומר גנטי שמייצרים ממנו חלבון , ואותו אפשר לתרגם מרצף שהיה עד עכשיו לעופות לרצף התואם לוירוס שתוקף את בני האדם".

ד"ר חן כץ, חוקר ראשי במחלקת הביוטכנולוגיה של מכון המחקר הסביר בכתבה ב-YNET את תהליך הפיתוח: "המערכת המדעית שפותחה במיגל מבוססת על וקטור לביטוי חלבון חדש, היוצר ומפריש חלבון כימרי מסיס, המעביר את האנטיגן הנגיפי לרקמות הריריות על ידי אנדוציטוזיס (קליטת האנטיגן אל תוך התא על ידי כליאתו בהתקפלות קרום התא כלפי פנים וסגירת ההתקפלות במעין שלפוחית) וגורם לגוף לייצר נוגדנים נגד הווירוס. החוקרים במיגל הצליחו להוכיח בניסוי פרה-קליני ((In-Vivo, כי השימוש במערכת יוצר נוגדנים ספציפיים לתתי יחידות חלבון ויראליות ועמידות בפני נגיף IBV".

לכתבה ב-YNET (בכתבה ניתן לצפות גם במסיבת עיתונאים ששודרה באתר).

הערת המערכת: יש לקוות שאכן החיסון המדווח כאן יימצא כיעיל במניעת הידבקות, שכן כפי שהדברים נראים כעת עושה רושם שהעולם ייאלץ ככל הנראה להתרגל לחיות עם נגיף ה-COVID-19 כעוד סוג של זן שפעת.. אלא שזן שפעת זה קטלני הרבה יותר מהזנים המוכרים מבחינת שיעורי תחלואה קשה ותמותה. הימצאותו של חיסון יעיל בהחלט יכולה להוות game changer .

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<