חדשות

הצהרה מדעית חדשה מטעם איגוד הלב האמריקאי אודות הקשר בין גוף-לב-נפש (Circulation)

27/01/2021

 

על אנשי צוות רפואי לקחת בחשבון את הבריאות הפסיכולוגית של מבוגרים עם מחלות לב וכלי דם או בסיכון למחלות אלו, כך עולה מהצהרה מדעית חדשה מטעם איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association).  על-פי ההצהרה החדשה, לבריאות הפסיכולוגית עשויה להיות השפעה חיובית או שלילית על מצבו הבריאותי של החולה וגורמי הסיכון למחלות לב ואירועים מוחיים.

 

המשימה של צוות המשימה הייתה לאסוף, לבחון ולסכם את העדויות הזמינות בכל הנוגע לקשר בין בריאות פסיכולוגית ובין בריאות קרדיווסקולארית ולהציע צעדים פשוטים לבדיקות סקר ובסופו של דבר, לשיפור הבריאות הפסיכולוגית של חולים עם מחלות לב וכלי דם או בסיכון למחלות אלו.

 

דיכאון, דחק כרוני, חרדה, כעס, פסימיות וחוסר שביעות רצון מהחיים נקשרו כולם עם תגובות ביולוגיות העלולות להיות מזיקות, כולל אי-סדירות של קצב הלב, עליה בתלונות במערכת העיכול, לחץ דם ותהליכי דלקת; וירידה בזרימת הדם ללב.

 

יש עדויות רבות מהן עולה כי לבריאות הפסיכולוגית עשויה להיות השפעה ניכרת על בריאות הלב, בדיוק כמו סוכרת, יתר לחץ דם והיפרליפידמיה, וכי שיפור הבריאות הפסיכולוגית צפוי להביא להפחתת הסיכון הלבבי בהמשך הדרך.

 

ההשפעה המצטברת של גורמי דחק יומיים וחשיפה לאירועים טראומטיים עשויה גם להוביל לעליה בסיכון למחלות לב וכלי דם. מחקרים מצאו כי חשיפה לאירועי דחק לוותה בעליה של 40% בסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם או תמותה עקב מחלות אלו.

 

חשוב לציין כי מרבית המחקרים בנושא בריאות פסיכולוגית הם מחקרים תצפיתיים וכי חלק גדול כללו דיווח-עצמי מפי החולים, כך שקשה לקבוע קשר סיבה ותוצאה. עם זאת, מכלול הנתונים תומכים במסקנה כי קיים קשר בין בריאות פסיכולוגית שלילית ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

Circulation. Published online January 25, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<