חדשות

תינוקות שנדבקו בנגיף הקורונה עשויים לפתח היפוקסמיה ללא מצוקה נשימתית (Pediatrics)

02/07/2020

 

זיהום בנגיף SARS-CoV-2 בתינוקות עשוי לבוא לידי ביטוי בימים הראשונים לחיים בהיפוקסמיה משמעותית קלינית ביילוד בו אין סימני מצוקה נשימתית גלויים או צורך בטיפול בחמצן, כך עולה מתיאור מקרה שפורסם בכתב העת Pediatrics.

 

הכותבים מתארה מקרה של תינוק ממין זכר שנולד במועד, לאחר לידה נרתיקית ללא-סיבוכים, עם מדדי אפגר של 9 ו-10 נקודות לאחר דקה וחמש דקות, בהתאמה. ביום השני לאחר הלידה, האם פיתחה חום ודגימה מהאף והלוע הייתה חיובית לנגיף הקורונה; בעקבות זאת, בדיקה של התינוק לנגיף הייתה גם כן חיובית.

 

האם והתינוק הועברו לחדר בידוד אוויר ולאחר 48 שעות התינוק פיתח כיחלון סביב הפה וקשיי יניקה, ללא סימני מצוקה נשימתית. קצב הנשימות של התינוק נמדד על 15-20 נשימות לדקה, קצב הלב היה 120 פעימות לדקה ולחץ הדם היה תקין.

 

בדיקת אקו-לב שללה הפרעות לבביות ובדיקת PCR של הדגימה מחלל הפה והאף שללה נגיפים נשימתיים אחרים.

 

התינוק הועבר ליחידת טיפול נמרץ ביילודים וטופל בחמצן בריכוז 30% דרך קנולה נזאלית בזרם גבוה. אולטרה-סאונד של הריאות בשלב זה לא הדגים ממצאים חריגים וצילום חזה הדגים הצללות זכוכית מט קלות בשני הצדדים. לאחר 36 שעות, לא זוהו ממצאים חריגים מג'וריים בבדיקת CT של החזה.

 

50 שעות לאחר האשפוז ביחידת טיפול נמרץ יילודים, התינוק השתפר ולא נדרש עוד לתמיכה נשימתית. הוא ניזון מחלב אם דרך זונדה למשך 48 שעות ולאחר מכן הצליח לקבל הזנה מבקבוק. לאחר 18 ימים, התינוק שוחרר מבית חולים. בימים 15 ו-21, בדיקת PCR לנגיף הקורונה נותרה חיובית, מכאן עולה כי יילודים עשויים להוות מקור להדבקה הוריזונטלית.

 

מומחים מסבירים כי במקרים קלים, ייתכנו סימנים לא-ספציפיים דוגמת קשיי הזנה, המושכים את תשומת הלב של המטפלים, עוד לפני התפתחות סימני מצוקה נשימתית. המנגנונים הפיזיולוגיים בבסיס ההשפעות בתינוקות לעומת ילדים גדולים יותר אינם מובנים היטב וייתכן כי מערכת החיסון הלא-בשלה בילדים עשויה להגיב בצורה שונה לזיהום הנגיפי בגילאים שונים.

 

Pediatrics, online June 30, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<