חדשות

סקירת העדויות אודות מגפת הקורונה בתינוקות (Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed) והערת עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

07/10/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition מסכמים חוקרים את העדויות הקיימות בספרות הרפואית אודות מקרי קורונה בתינוקות ומדווחים כי במרבית המקרים החולים אינם מציגים תסמינים או מפתחים תסמינים קלים בלבד, לרוב ללא צורך בתמיכה נשימתית ופרוגנוזה טובה לאחר אשפוז במשך כעשרה ימים.

 

מטרת הסקירה הייתה לבחון את המקרים המדווחים של זיהומי קורונה בתינוקות. לצורך כך, החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית לזיהוי כל המאמרים שפורסמו בין תחילת דצמבר בשנת 2019 ועד 12 במאי בשנת 2020 במאגרי MEDLINE/Pubmed, Scopus, Web of Science, MedRxiv, Cochrane Database of Systematic Review ומאגר COVID-19 של ארגון הבריאות העולמי.

 

החוקרים זיהו 26 מחקרים תצפיתיים (18 דיווחי מקרים ו-8 סדרות מקרים) שכללו 44 תינוקות עם אבחנה מאומתת של נגיף הקורונה. מרבית המחקרים היו מסין ומאיטליה. במחצית מהתינוקות היה תיעוד של מגע עם אם חולה ואחד מכל שלושה תינוקות אושפז מביתו. הגיל החציוני של התינוקות בעת האבחנה עמד על 5 ימים.

 

מהנתונים עולה כי אחד מכל ארבעה תינוקות לא הציג תסמינים של הזיהום הנגיפי ויתר התינוקות פיתחו תסמינים קלים אופייניים לזיהום נשימתי קל ו/או תסמינים במערכת העיכול. מרבית התינוקות נשמו באופן עצמוני (אוויר חדר) והפרוגנוזה הייתה טובה לאחר חציון משך אשפוז של עשרה ימים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים אפידמיולוגים גדולים וכן לשיתוף פעולה בין מרכזים שונים במטרה להבין טוב יותר את ההשפעה של נגיף הקורונה על תינוקות.

 

Archives of Disease in Childhood - Fetal and Neonatal Edition Published Online First: 17 September 2020.

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה מאשר את התצפית של רבים כי נגיף הקורונה כמעט ואינו פוגע בתינוקות. ייתכן ולאור כל העדויות לגבי נגיף הקורונה ויילודים יש מקום להקל על הנחיות ההפרדה בין האם לתינוק שבהן נוקטות מדינות רבות, הנחיות שיש להן תופעות לוואי לטווח ארוך שאין אנו יודעים להעריך עדיין.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<