חדשות

האם יש מקום לשנות את ההמלצות לאור קשר אפשרי בין הנקה ובין עליה מסוימת בשיעור האשפוזים של תינוקות? (Pediatric Insider)

01/04/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Academic Pediatrics באוגוסט 2018 דווח על מסקנות מטרידות, יילודים יונקים מצויים בסיכון גבוה כפליים לאשפוז במהלך החודש הראשון לחייהם, בהשוואה לתינוקות הניזונים מפורמולות.

 

המחקר בחן כ-150,00 יילודים בריאים, לאחר לידה תקינה בבתי חולים בצפון קליפורניה בין 2009-2013. החוקרים הצליחו לאסוף נתונים אודות אופן ההזנה של התינוקות בימים שלאחר הלידה מרשומות בתי החולים וסיווגו אותם לאלו שינקו באופן מלא, אלו שניזונו מפורמולה בלבד ותינוקות שניזונו הן מפורמולה והן מחלב אם. החוקרים הצליחו לעקוב אחר התינוקות לאורך החודש הראשון לחייהם, במטרה לקבוע אילו תינוקות נדרשו לאשפוז ומאיזו סיבה. מרבית האשפוזים היו על-רקע התייבשות וצהבת, אשר קשורים באופן הדוק להזנה לא-הולמת.

 

הבשורות הטובות הן שמספר קטן יחסית של תינוקות הגיעו לבית חולים, בין אם ניזונו מבקבוק ו/או חלב אם. עם זאת, תינוקות שינקו היו בסיכון הרבה יותר גבוה מאלו שניזונו מפורמולה לתת-תזונה ואשפוז. בקרב תינוקות שנולדו לאחר לידה נרתיקית, הסיכון לאשפוז חוזר עמד על 2.1% בקרב אלו שניזונו מפורמולות, בהשוואה ל-4.3% מאלו שינקו (הסיכון לאלו שניזונו מפורמולה ומחלב אם היה איפשהו בין שני אלו). כלומר, מדובר בסיכון גבוה כפליים ומספר היילודים הנדרש לנזק עמד על 45 (המשמעות היא כי מבין כל 45 תינוקות הניזונים מחלב אם בלבד, תינוק אחד נוסף צפוי לאשפוז).

 

באשר לאלו שנולדו לאחר ניתוח קיסרי, ההבדל היה קטן יותר, עם סיכון מוגבר לאשפוז של 2.1% עם הנקה לעומת 1.5% עם פורמולה. שני המספרים הללו נמוכים יותר, בהשוואה לסיכון לאשפוזים חוזרים של תינוקות שנולדו לאחר לידה נרתיקית, ככל הנראה מאחר ותינוקות לאחר ניתוח קיסרי שוהים מלכתחילה יום או יומיים נוספים בבית החולים, לכן יש מרווח זמן ארוך יותר לביסוס ההזנה.

 

האם בעקבות ממצאים אלו יש להימנע מעידוד הנקה? לדברי ד"ר רוי בן הרוש , רופא ילדים הכותב עבור Pediatric Insider, טוען שכמובן שלא. מרבית התינוקות היונקים מסתדרים מצוין ויש מספר יתרונות רפואיים להקנה. עם זאת, חשוב להיות כנים ולהבהיר כי הנקה אינה מושלמת. לא מדובר במזון המושלם (חלב אם מהווה מקור לא-מספק לוויטמין D כבר מהלידה או לברזל החל מגיל 4-6 חודשים) ולא מדובר בשיטה מושלמת. ישנם יתרונות וחסרונות להנקה ולהזנה מפורמולה וחשוב להבהיר זאת להורים.

 

חשוב לספק תמיכה לאימהות מניקות, כולל תמיכה טכנית (כיצד לעשות זאת), אך גם תמיכה רגשית ורפואית. ישנה חשיבות לפורמולה, הן עבור אימהות הבוחרות בשיטת הזנה זו והן במצבים בהם התינוקות אינם מקבלים כמות מזון מספקת.

 

Pediatric Insider

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<