חדשות

האם ניתן לזהות את המתבגרים הצפויים לתועלת הרבה ביותר להתערבויות בנוגע לשתיית אלכוהול ושימוש במריחואנה? (Pediatrics)

16/07/2019

 

בני נוער המדווחים על יותר השלכות שליליות של צריכת אלכוהול ושימוש במריחואנה צפויים לתועלת הרבה ביותר מהתערבות קצרה מצד הרופא המטפל בנוגע לשימוש בחומרים, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Pediatrics.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תנאי טיפול ראשוני מספקים הזדמנות להתמקד בהפרעות שתיית אלכוהול ושימוש במריחואנה. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעות של התערבות מוטיביציונאלית מצד הרופא המטפל על הרגלי השימוש באלכוהול ומריחואנה בקרב מתבגרים וכן את התוצאות שנה מאוחר יותר.

 

המחקר האקראי-מבוקר נערך בארבע מרפאות ראשוניות בין אפריל 2013 ועד נובמבר 2015 ועקב אחר מתבגרים באמצעות שאלונים מבוססי-רשת. החוקרים בחנו אם גורמים דמוגרפיים וחומרת השימוש השפיעו על התוצאות לאחר 12 חודשים. החוקרים השלימו בדיקות סקר של מתבגרים בגילאי 12-18 שנים ואלו שהיו בסיכון חולקו באקראי לקבוצת התערבות או לקבוצת טיפול סטנדרטי.

 

מדגם המחקר כלל 294 משתתפים (58% בנות, 12% לבנים, גיל ממוצע של 16 שנים). לאחר תקנון למדדים בתחילת המחקר, בקרב מתבגרים בקבוצת ההתערבות אשר דיווחו בתחילת המחקר על השלכות שליליות יותר עקב שתיית אלכוהול או סבלו מהפרעת שימוש באלכוהול, שנה מאוחר יותר תועדה צריכה מעטה יותר של אלכוהול, שתיית אלכוהול רבה והשפעות צריכת אלכוהול, בהשוואה לבני נוער בקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

בדומה, בקרב מתבגרים בקבוצת ההתערבות עם השלכות שליליות רבות יותר של מריחואנה בתחילת המחקר תועד שימוש מופחת במריחואנה שנה מאוחר יותר, בהשוואה לבני נוער בקבוצת הטיפול הסטנדרטי; עם זאת, במתבגרים בקבוצת ההתערבות שבתחילת המחקר דיווחו על השלכות מעטות של מריחואנה, תועדה עליה בהיקף השימוש במריחואנה שנה לאחר ההתערבות, בהשוואה לבני נוער בקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי התערבות קצרה עשויה להיות יעילה בטווח הארוך במתבגרים המדווחים על בעיות הנוגעות לשימוש באלכוהול ומריחואנה. הממצאים מדגישים את חשיבות בדיקות סקר והתערבות בקרב מתבגרים בסיכון להפרעות אלו.

 

Pediatrics 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<