חדשות

משלב (Bundle) התערבויות סיעודיות לטיפול ביילודים מלווים בהפחתת היארעות דימום תוך-חדרי בפגים (Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed) והערת עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

26/11/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שילוב מספר התערבויות סיעודיות מלווה בסיכון מופחת להתפתחות או התקדמות דימום תוך-חדרי באזור ה-Germinal Matrix, לויקומלציה פרי-ונטריקולרית ו/או תמותה בפגים שנולדו לאחר פחות מ-30 שבועות היריון.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של משלב (Bundle) התערבות סיעודית, אשר הושלם במהלך 72 השעות הראשונות לחיים, על היארעות דימום תוך-חדרי המוגבל ל-Germinal Matrix בפגים שנולדו לאחר פחות מ-30 שבועות היריון.

 

מחקר העוקבה הרב-מרכזי כלל יילודים שטופלו בשתי יחידות טיפול נמרץ ביילודים בהולנד. קבוצת ההתערבות כללה 281 יילודים, כאשר 280 יילודים שימשו כביקורות היסטוריות (בשתי הקבוצות הפגים נולדו לפני שבוע 30 להיריון).

 

לאחר תקופת הכשרה הוחל ביישום משלב (Bundle) ההתערבות הסיעודית במהלך 72 השעות הראשונות לאחר הלידה. משלב (Bundle) זה כלל שמירה על הראש הקו האמצע, הסטת הראש של האינקובאטור והימנעות מהסמקה/לקיחת דם מהירה והרמה פתאומית של הרגליים.

 

היארעות הופעת/החמרת דימום תוך-חדרי באזור ה-Germinal Matrix  לאחר בדיקת האולטרה-סאונד הראשונה (אך בתוך 72 שעות), לויקומלציה פרי-ונטריקולרית ציסטית ו/או תמותה באשפוז הוגדר כתוצא המשולב העיקרי של המחקר.

 

יישום משלב (Bundle)ההתערבות הסיעודית לווה בסיכון מופחת להתפתחות דימום תוך-חדרי בכל דרגה ב-Germinal Matrix, לויקומלציה פרי-ונטריקולרית ציסטית ו/או תמותה (יחס סיכויים מתוקן של 0.42, רווח בר-סמך 95% של 0.27-0.65). בקבוצת ההתערבות תועדה גם שכיחות מופחתת של דימום תוך-חדרי חמור באזור ה-Germinal Matrix, לויקומלציה פרי-ונטריקולרית ציסטית ו/או תמותה (יחס סיכויים מתוקן של 0.54, רווח בר-סמך 95% של 0.33-0.91).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השלמת משלב (Bundle) התערבויות סיעודיות אלו במהלך 72 השעות הראשונות לאחר הלידה לווה בסיכון מופחת להתפתחות ו/או התקדמות דימום תוך-חדרי חמור באזור ה-Germinal Matrix, לויקומלציה פרי-ונטריקולרית ו/או תמותה בפגים שנולדו לאחר פחות מ-30 שבועות היריון.

 

Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2019

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי :

מחקר זה שוב תומך בעובדה כי התערבויות פשוטות יחסית יכולות לגרום לשינוי כה משמעותי. דבר זה תומך גם במיזם של "שומרי הראש" ביוזמת האיגוד להפחתת שיעורי הדימומים התוך מוחיים בפגים. באופן אישי, הדבר הזה מתסכל מאחר וההתערבות הזו הינה כל כך פשוטה ולא מצריכה משאבים רבים ובמשך השנים נוסו שיטות שונות להפחתת שיעורי הדימומים התוך מוחיים. חלקן, מאד פולשנית (כמו הזרקת חומרית שונים אינטרא טקלית) שלא הניבו תוצאות חיוביות וההתערבות היעילה היתה שם תמיד, אך לא השכלנו לאמץ אותה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<