חדשות

במרבית הילדים עם חבלת ראש קלה אין התוויה לבדיקת CT של הראש (Pediatrics)

02/12/2019

 

מרבית הילדים הפונים לחדר מיון בעקבות חבלת ראש קלה אינם נדרשים לבדיקת CT של הראש, כך עולה מסקירה חדשה שפורסמה במהלך חודש נובמבר בכתב העת Pediatrics.  מהנתונים עולה כי בקרב ילדים אלו, פציעות חמורות הדורשות התערבות נוירו-כירורגית אינן נפוצות וקיים שימוש-יתר בבדיקות הדמיה, בפרט לאור הסיכון לממאירות בשלב מאוחר יותר בעקבות חשיפה לקרינה בבדיקות אלו.

 

החוקרים סיכמו את העדויות הזמינות אודות הניהול האופטימאלי בחדר מיון של ילדים עם חבלת ראש קלה. הם מסבירים כי כלי חיזוי קליניים עשויים להפחית את היקף בדיקות CT מיותרות, תוך צמצום הסיכון לפספוס חבלת ראש חמורה בעלת חשיבות קלינית.

 

הסקירה כוללת שני אלגוריתמים מוצעים לילדים מתחת לגיל שנתיים וילדים בגילאי שנתיים ומעלה, במטרה לקבוע את הצורך בבדיקת CT של הראש. על-פי האלגוריתמים, בדיקת CT מומלצת לילדים המתקבלים עם מדד Glasgow Coma Scale של 14 נקודות, סימנים אחרים לשינוי מצב הכרה או שבר גולגולת נמוש (בילדים קטנים) או סימנים לשבר בסיס גולגולת (בילדים גדולים).

 

בקרב ילדים קטנים עם המטומה בקרקפת באזור אוקסיפיטאלי, פריאטלי או טמפוראלי, אובדן הכרה למשך חמש שניות ומעלה, מנגנון פציעה חמור , או התנהגות לא-נורמאלית על-פי דיווח ההורים, הבחירה בין מעקב לעומת CT יתבסס על גורמים קליניים.

 

בדומה, הבחירה בין מעקב ובין בדיקת CT בילדים גדולים יותר עם היסטוריה של אובדן הכרה או הקאות, מנגנון חבלה חמור, או כאב ראש חמור, צריך להתבסס על גורמים קליניים אחרים, דוגמת הניסיון של הרופא, ממצא בודד לעומת ממצאים מרובים, החמרת תסמינים או סימנים לאחר מעקב בחדר המיון והעדפת ההורים .

 

בדיקת CT אינה מומלצת לכ-53% מהילדים הקטנים וכ-57% מהילדים הגדולים יותר, אשר אינם עונים על קריטריונים אלו. ילדים המשוחררים מחדר המיון ללא בדיקת CT צריכים להיות תחת השגחה של מטפל אמין, עם אפשרות לשוב להערכה רפואית במקרה של החמרת התסמינים.

 

כלי החלטה קליניים בכלל הילדים עם חבלת ראש קלה צריכים לקחת בחשבון את העדפות החולה, ההורה והרופא, בפרט כאשר המהלך אינו ברור.  כלי חיזוי קליניים נועדו לסייע לשיקול הדעת הקליני ולא להוות תחליף לשיקול דעת.

 

Pediatrics 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<