חדשות

שכיחות מוות פתאומי בחולי אפילפסיה גבוהה מהצפוי בילדים (מתוך כנס מטעם ה-AES)

07/12/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Epilepsy Society עולה כי שיעורי מקרי SUDEP (Sudden Unexpected Death in Epilepsy) עשויים להיות גבוהים מכפי שסברו בעבר בתינוקות וילדים.

 

החוקרים התבססו על מאגר Sudden Death in the Young אודות חולים בשנים 2015-2017 ובחנו את שיעורי תמותה פתאומית ולא-צפויה, אשר סווגו כ-SUDEP או כמקרים אפשריים ל-SUDEP/מוות לבבי בילדים עד גיל 17 שנים בתשע מדינות ומחוזות.

 

המקרים סווגו כ-SUDEP במקרים בהם הילד היה ידוע כחולה אפילפסיה, עם או ללא עדות לפרכוס בעת המוות, לא כולל מקרי סטאטוס אפילפטיקוס. מקרים אפשריים של SUDEP או מוות לבבי הוגדרו בילדים עם היסטוריה של אפילפסיה ולפחות אחד מהבאים: היסטוריה משפחתית של מחלה לבבית או מוות פתאומי לפני גיל 50 שנים, היסטוריה אישית של מחלת לב, או היסטוריה קלינית המרמזת לגורם לבבי לתמותה.

 

החוקרים זיהו 55 מקרי SUDEP ו-11 מקרים אפשריים של SUDEP/מוות לבבי. מרבית מקרי התמותה על-רקע SUDEP אירעו כאשר הילד ישן או היה במנוחה. שיעור הבדיקות לאחר המוות היה נמוך יותר במקרים של SUDEP (70%), בהשוואה לקטגוריות אחרות של תמותה במאגר זה (81-100%).

 

מהנתונים עולה כי 73% ממקרי SUDEP אירעו בילדים מתחת לגיל 14 שנים. בקרב תינוקות מתחת לגיל שנה, שיעורי התמותה עמדו על 0.53 מקרים ל-100,000 תינוקות; בקרב ילדים בגילאי 14-17 שנים, שיעורי התמותה עמדו על 0.31 מקרים ל-100,000 ילדים.

 

החוקרים מסבירים כי למרות ש-SUDEP נחשבת לרוב בעיה משמעותית יותר במבוגרים, ממצאי המחקר מצטרפים לעדויות בספרות הרפואית לפיהן מקרים אלו נפוצים יותר בתינוקות וילדים מכפי שסברו בעבר, בפרט בקבוצות מסוימות. לעיתים קרובות, רופאים אינם דנים בנושא SUDEP עם ההורים מאחר וסבורים כי מדובר בתופעה נדירה ואינם מעוניינים להבהיל את ההורים. עם זאת, חשוב י רופאים המטפלים בחולים צעירים ידונו בסיכון הנ"ל עם ההורים.

 

מתוך כנס מטעם ה-AES

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<