חדשות

מומחים קוראים לנקוט צעדים שיובילו להגברת פעילות גופנית בחולי סרטן (CA Cancer J Clin)

18/10/2019

 

קואליציה גלובאלית של 40 מובילים מ-17 ארגונים, בראשות ה-American College of Sports Medicine, טוענת כי כיום אונקולוגים רבים נכשלים במתן מרשם לפעילות גופנית לחולים עם אבחנה של מחלה ממארת.  לטענתם, תרופה בעלת תועלת דומה לזו של פעילות גופנית הייתה ניתנת למטופלים באופן נרחב ולכן חשוב לכל פעילות גופנית כחלק מהטיפול הסטנדרטי בכלל המטופלים המתאימים.

 

מספר ארגונים ברחבי העולם פרסמו הנחיות מבוססות-ראיות לפעילות גופנית בקרב חולים עם מחלות ממאירות ואלו ששרדו ממאירויות. לאחרונה, ה-American College of Sports Medicine עדכן את ההנחיות אודות פעילות גופנית למניעת ממאירויות וכן לטיפול ומניעה של מגוון תוצאות רפואיות של מחלות ממאירות, כולל עייפות, חרדה, דיכאון, תפקוד ואיכות חיים.

 

למרות הנחיות אלו, מרבית החולים עם מחלות ממאירות ואלו עם היסטוריה של ממאירויות אינם מקפידים באופן קבוע על פעילות גופנית. בין הסיבות לכך נכללים העדר בהירות מצידם של אלו העובדים באונקולוגיה בכל הנוגע לתפקידם בהערכה, ייעוץ והפניית חולים לפעילות גופנית.

 

הכותבים מציעים שימוש ביוזמת ה-Exercise is Medicine מטעם ה-American College of Sports Medicine במטרה להתגבר על פערים אלו. ההצעה הפשוטה היא לרופאים להשלים הערכה, לייעץ ולהפנות את החולים לפעילות מבוססת-בית או מבוססת-קהילה, או להמשך הערכה והתערבות במסגרת שיקום אמבולטורי.  על-מנת לעשות זאת, נדרש טיפול מתואם עם אנשי מקצוע מתאימים וכן שינוי ההרגלים של רופאים, חולים ואלו המספקים את השיקום ואת תכניות פעילות גופנית.

 

שינוי התנהגותי הינו אחד מבין אתגרם רבים בתחום זה, כאשר אתגרים אחרים נוגעים ליכולת למיין ולהפנות את החולים, הצורך בתכנית מרשם, עלויות ותגמולים ויצירת כוח עבודה.

 

המומחים קוראים לפעולה בכדי להביא ליצירת תשתית ולבצע את השינויים הנדרשים כך שכל החולים עם מחלות ממאירות ואלו ששרדו ממאירויות יוכלו להיות פעילים ככל האפשר.

 

CA Cancer J Clin. Published online October 16, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<