חדשות

חיישני משאפי אסתמה עשויים לשפר איזון אסתמה בילדים (Pediatrics)

01/01/2021

 

בילדים עם אסתמה בהם הושלם ניטור באמצעות חיישנים של הטיפול במשאפים, אשר כללו שליחת הנתונים לרופאים, תועד איזון טוב יותר של מחלת הריאות, בהשוואה לאלו בהם לא הושלם ניטור אחר הטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

במטרה לבחון אם השימוש בטכנולוגיית חיישנים לניטור שימוש במשאפים עשויה להביא לשיפור איזון אסתמה, החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר בשנים 2016-2018 שכלל חמישה מרכזים רפואיים. המשתתפים היו בגילאי 4-17 שנים, עם אסתמה בדרגה בינונית-עד-חמורה, קיבלו מרשם לטיפול יומי במשאפי סטרואידים במשך שנה ומעלה לפני הגיוס וסבלו מלפחות התקף אסתמה אחד שדרש טיפול פומי בסטרואידים במהלך השנה האחרונה.

 

מדגם המחקר כלל 252 זוגות ילדים/מטפלים אשר חולקו באקראי לקבוצת ביקורת או קבוצת התערבות. שימוש במשאפים ע"י ילדים בקבוצת ההתערבות כלל ניטור באמצעות חיישנים אשר שלחו מידע לרופא המטפל והמטפלים בכל שימוש.

 

כאשר הילדים השתמשו במשאף, הם לחצו מטה על החיישן וכך נשלחה הודעה למכשירי הטלפון החכמים של הרופאים וההורים או המטפלים בילדים וכולם ידעו מתי הילד משתמש במשאף. התראות נשלחו במידה והילדים לא השתמשו בטיפול היומי או במידה והילדים השתמשו במשאף Albuterol יותר מארבע פעמים ביום.

 

מהנתונים עולה כי בקבוצת ההתערבות נרשמה עליה במדד Asthma Control Test מ-19.1 ל-21.8 נקודות. המדדים בקבוצת הביקורת עלו במעט, מ-19.4 ל-19.9 נקודות. היקף הפניות לחדרי מיון ואשפוזים היה גדול יותר בקרב ילדים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (שיעורי היארעות ביקורים בחדר מיון של 2.2 ושיעור אשפוזים של 3.4).

 

מומחים בתחום מסבירים כי הטכנולוגיה הנ"ל עשויה לסייע לרופאים להבחין בין התקפי אסתמה עקב היענות לקויה לטיפול ובין מקרים בהם נדרשת התאמה של הטיפול התרופתי. באופן זה, הטכנולוגיה עשויה לסייע בהתאמת הטיפול בחולים.

 

Pediatrics, online December 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<