חדשות

בחשד לאלרגיה לנעליים יש לבחון את כל המרכיבים (מתוך כנס מטעם ה-American Contact Dermatitis Society)

05/04/2021

 

בדיקות הסקר הנוכחיות אינן מובילות לזיהוי כ-20% מהאלרגנים בנעליים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Contact Dermatitis Society.

 

אלרגיה למגע נעליים הינה בעיה נפוצה אך קשה מסיבות רבות, כולל נתונים מוגבלים מיצרני נעליים, הבדלים בהליכי ייצור נעליים ושינויים במגמות הנעליים. קבוצת ה-North American Contact Dermatitis Group פרסמה נתונים אודות אלרגנים בנעליים בין השנים 2001-2004 בסקירה בשנת 2007. לעדכון המידע הנ"ל לשיקוף השינויים בייצור נעליים, החוקרים בחנו את המאפיינים הדמוגרפיים, המאפיינים הקליניים ותבחיני טלאי.

 

החוקרים זיהו 33,661 משתתפים שהשלימו תבחין טלאי וסדרת בדיקות עם או בלי תוספי אלרגנים בין 2005 ו-2018; למעלה ממחצית מהם היו מעל גיל 40 שנים. הם התמקדו באלו עם אלרגיה מוכחת לנעליים (כולל נעליים, מגפיים, סנדלים וכפכפים) כמקור לבדיקות סקר לאלרגנים, תבחין טלאי חיובי, וכף הרגל כאחד משלושה אתרים מעורבים.  בסך הכול, 352 נבדקים ענו על הקריטריונים הללו ואובחנו עם דלקת עור אלרגית ממגע. בהשוואה לאלו עם תבחין טלאי חיובי ללא אבחנה מאושרת, באלו עם דלקת עור אלרגית מאושרת תועד סיכוי גבוה יותר משמעותית למגדר זכר (יחס סיכויים של 3.36) וסיכוי נמוך יותר להיות מעל גיל 40 (יחס סיכויים של 0.49).

 

האלרגן הנפוץ ביותר, Potassium Dichromate, זוהה ב-29.8% מהמשתתפים במחקר, לאחריו היה P-tert-Butylphenol Formaldehyde Resin שזוהה ב-20.1%, תערובת טיאורם (13.3%) ותערובת Dialkyl Thioureas (12.6%).  

 

החוקרים מדווחים כי ב-29.8% הייתה עדות לתבחין טלאי חיובי לתוספי אלרגנים ו-12.2% הגיבו רק לתוספי אלרגנים.

 

ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים בחולים עם דלקת עור ממגע עקב אלרגנים בנעליים, אשר גם מצאו כי החולים נטו להיות גברים צעירים.

 

הממצאים לפיהם קרוב ל-20% מהאלרגנים לא זוהו בבדיקות הסקר מדגישים את החשיבות של הרחבת בדיקות האלרגנים.

 

מתוך כנס מטעם ה-American Contact Dermatitis Society

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<