חדשות

אולטרה-סאונד של הריאה עשוי לסייע במעקב אחר ילדים עם COVID-19 (מתוך Pediatrics)

19/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pediatrics מדווחים חוקרים מאיטליה כי בדיקת אולטרה-סאונד של הריאות עשויה לסייע בהערכה הקלינית ומעקב אחר ילדים עם COVID-19 בדרגה קלה-עד-חמורה.

 

החוקרים מסבירים כי בדיקת אולטרה-סאונד של הריאות הינה כלי תקף מהימן לאבחנה ומעקב אחר דלקת ריאות בילדים, אך עד כה אין נתונים אודות השימוש באמצעי זו בילדים עם COVID-19. כעת הם מציגים את ממצאי בדיקת אולטרה-סאונד של הריאות וצילום חזה של שמונה ילדים עם אבחנה של COVID-19.

 

מבין הילדים שנכללו במחקר, שני ילדים פיתחו מחלה חמורה, שניים אובחנו עם מחלה בדרגה מתונה וארבעה ילדים פיתחו מחלה קלה על-רקע COVID-19. שני ילדים נדרשו לטיפול לא-פולשני בחמצן ולא תועדו מקרים שדרשו הנשמה מלאכותית.

 

הממצאים באולטרה-סאונד של הריאות כללו קונסולידציה מתחת לקרום הריאה בשני ילדים והתלכדות קווי B בחמישה ילדים. בשבעה מבין שמונה ילדים הממצאים באולטרה-סאונד של הריאות תאמו לאלו שתועדו בצילום חזה ובחולה הנותר, דפוס אינטרסטיציאלי של קווי B זוהה באולטרה-סאונד של הריאות למרות צילום חזה תקין.

 

בילד אחד עם מחלה קלינית חמורה, דפוס קווי B בשני הצדדים בבדיקת אולטרה-סאונד השתפר יממה לפני שיפור קליני והדמייתי.

 

בדיקת אולטרה-סאונד חוזרת של הריאות בשבעה ילדים עם ממצאים פתולוגיים בתחילת המחקר הדגימה שיפור או היעלמות של כל הדפוסים האינטרסטיציאליים והקונסולידציות לפני השחרור, אשר תאמו לממצאים ההדמייתיים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין ולאפיין את הממצאים בבדיקת אולטרה-סאונד של הריאות בילדים עם זיהום נגיפי זה.

 

Pediatrics, online June 16, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<