חדשות

בקרה ארוכת טווח של גידולי BCC עם טיפול ב-Vismodegib (מתוך J Clin Oncol)

09/11/2019

 

בחולים עם סרטן עורי מסוג BCC (Basal Cell Carcinoma) שיעורים גבוהים של תגובה ארוכת-טווח לאחר הפסקת טיפול ב- Vismodegib. יתרה מזאת, במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Oncology מדווחים החוקרים כי במרבית החולים החווים הישנות המחלה עדיין צפויה תגובה לחשיפה חוזרת לטיפול.

 

מחקרים קודמים דיווחו כי Vismodegib, מעכב מסלול Hedgehog המיועד לטיפול ב-BCC מתקדם-מקומית, הדגים שיעורי תגובה אובייקטיבית של 65%, כולל שיעורי תגובה מלאה של 32%. עם זאת, אירועים חריגים מובילים לעיתים קרובות להפסקת הטיפול.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את התגובה בטווח הארוך, גורמים המנבאים תגובה לטיפול וטיפול במקרי הישנות לאחר הפסקת הטיפול. לצורך זאת, הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי תצפיתי, אשר כלל חולים מתשעה מרכזים בצרפת. הם כללו חולים עם BCC מתקדם-מקומית עם תגובה מלאה לטיפול ב- Vismodegib, אשר הפסיקו את הטיפול בין מרץ 2012 ועד ינואר 2016.

 

מדגם המחקר כלל 116 חולים עם BCC מתקדם-מקומית. חציון ההישרדות ללא-הישנות עמד על 18.4 חודשים. שיעורי ההישרדות ללא-הישנות לאחר 36 חודשים עמדו על 35.4% בכלל האוכלוסיה ועל 40% בחולים ללא תסמונת Gorlin Syndrome.

 

המשתנה היחיד שנקשר באופן בלתי-תלוי עם סיכון גבוה יותר להישנות היה BCC מתקדם-מקומית של הגפיים והגו (יחס סיכון של 2.77). ב-27 חולים (50%) בהם תועדה הישנות במהלך המעקב ניתן טיפול חוזר ב- Vismodegib, עם תגובה אובייקטיבית ב-23 חולים (שיעורי תגובה אובייקטיבית של 85%; שיעורי תגובה מלאה של 37% ושיעורי תגובה חלקית של 48%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תגובה ארוכת-טווח לאחר הפסקת טיפול ב- Vismodegib מופיעה לעיתים קרובות בחולים עם BCC מתקדם-מקומית. במרבית החולים החווים הישנות המחלה עדיין צפויה תגובה לחשיפה חוזרת לטיפול.

 

J Clin Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<