חדשות

סיכון מוגבר לזיהומים בחולים עם וסקוליטיס על-רקע נוגדני ANCA (מתוך Rheumatology)

16/03/2020

 

חוקרים מסקוטלנד מדווחים במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם וסקוליטיס על-רקע נוגדני ANCA (Antineutrophil Cytoplasmic Antibody) קיים סיכון גבוה מאוד לזיהומים, אשר עשוי לנבוע מהמחלה או מהטיפול בה.

 

במסגרת המחקר הארצי ביקשו החוקרים לבחון את הסיכון לזיהום בחולים עם וסקוליטיס על-רקע נוגדני ANCA. הם השלימו מחקר רב-מרכזי שכלל 379 חולים עם וסקוליטיס על-רקע ANCA ו-1,859 ביקורות, אשר היו במעקב לאורך חציון של 3.5 שנים.

 

במהלך תקופת המעקב, בלמעלה ממחצית (55.4%) מהחולים וסקוליטיס על-רקע ANCA תועד לפחות מקרה אחד של זיהום מוכח-מעבדתית, ביותר משליש (35.6%) תועד זיהום חמור ומרבית החולים (74.6%) קיבלו מרשם לטיפול אנטיביוטי מהרופא המטפל.

 

הסיכון לזיהום היה גבוה יותר בחולים עם וסקוליטיס על-רקע ANCA, בהשוואה לביקורות תואמות, כולל זיהום מוכח-מעבדתית (יחס שיעורי היארעות של 7.3), זיהום חמור (יחס שיעורי היארעות של 4.4) וטיפול אנטיביוטי (יחס שיעורי היארעות של 2.2).

 

החוקרים מדווחים עוד כי חולים עם וסקוליטיס על-רקע ANCA נותרו בסיכון מוגבר לזיהום לאורך תקופת המעקב, בפרט לאחר שנה אחת.

 

למרות שהפתוגן הנפוץ ביותר שזוהה בחולים אלו היו חיידקים ממשפחת Escherichia (16.6% מהחולים עם וסקוליטיס על-רקע ANCA ו-5.5% מהביקורות, p<0.0001), בחולים עם וסקוליטיס על-רקע ANCA תועד הסיכון הגבוה ביותר לזיהומי הרפס (יחס שיעורי היארעות של 12.5) וקנדידה (יחס שיעורי היארעות של 11.4).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם וסקוליטיס על-רקע ANCA קיים סיכון גבוה פי שבע לזיהומים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, וכי הסיכון הכולל נותר מוגבר משמעותית לאחר שמונה שנות מעקב.

 

Rheumatology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני