חדשות

הערכת הסיכון לדלקת ענביה עם טיפול ביולוגי בחולים עם JIA (מתוך Rheumatology)

21/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שיעורי אבחנה חדשה של דלקת ענביה (Uveitis) היו נמוכים יותר בקרב חולים עם JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) אשר טופלו באחת מבין שלוש תרופות ממשפחת מעכבי TNF (Tumor Necrosis Factor), בהשוואה למטופלים במתוטרקסט, אם כי ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

מטרת המחקר הייתה לתאר ולהשוות את שיעורי אבחנה חדשה של דלקת הענביה בילדים עם JIA תחת טיפול במתוטרקסט, Etanercept (אנברל), Adalimumab (יומירה) ו-Infliximab (רמיקד).

 

החוקרים כללו חולים עם JIA מבריטניה, אשר החלו טיפול במתוטרקסט או תכשיר ביולוגי ובעברם לא היה ידוע על דלקת ענביה. המעקב החל מתאריך הטיפול הראשון ונמשך עד לאבחנה ראשונה של דלקת ענביה, הפסקת הטיפול התרופתי, מועד המעקב האחרון או מות החולה. ניתוח סטטיסטי שימש להשוואת הסיכון לדלקת ענביה בין התרופות.

 

מדגם המחקר כלל 2,294 חולים, מהם 943 טופלו במתוטרקסט, 304 ב-Adalimumab או Infliximab ו-1,047 טופלו ב-Etanercept.

 

החוקרים מדווחים כי זוהו 44 מקרים של דלקת ענביה, כולל 27 מהמטופלים במתוטרקסט, 16 מטופלים ב-Etanercept וחולה אחד שטופל ב-Adalimumab.

 

יחס הסיכון הלא-מתוקן העיד על סיכון מופחת לדלקת ענביה עם טיפול ביולוגי, בהשוואה לטיפול במתוטרקסט. לאחר תקנון לא זוהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בסיכון לדלקת הענביה בין חולים שטופלו ב-Etanercept או מתוטרקסט. לאור מיעוט המקרים, לא ניתן היה להשלים ניתוח נתונים מתוקן של הטיפול ב-Adalimumab או Infliximab.

 

ממצאי המחקר מרמזים כי ההשפעה המגנה של Etanercept ככל הנראה נובעת מערפלנים, כאשר חולים שטופלו במתוטרקסט היו צעירים יותר, עם מחלה בשלב מוקדם יותר, ולכן בסיכון מוגבר להתפתחות דלקת הענביה, בהשוואה למטופלים ב-Etanercept.

 

Rheumatology. 2020;59(6):1391-1397

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<