חדשות

מה מסתיר משרד הבריאות כבר מתחילת מגיפת הקורונה על הבדיקות ? הסתדרות עובדי המעבדות חושפת..

29/10/2020

הודעת הסתדרות עובדי המעבדות

 אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות רותחת מזעם, לאחר ששר הבריאות, אדלשטיין מגבה את אנשי המשרד ומסתיר את ההתחייבויות הסודיות, שנתן המשרד ליזמים פרטיים, שהקימו מעבדות פרטיות, בתשובה עמומה, כאילו זה "תהליך טבעי", ענה אתמול לשאלה:

מדוע המעבדות הציבוריות בצפון הארץ (זיו, נהריה ופוריה), לא מקבלות בדיקות קורונה? (במהלך ראיון לליאת רון ברדיו צפון ללא הפסקה).

אדמון מפרסמת בפעם הראשונה את נתוני האמת וכועסת מאוד כי משרד הבריאות, מצד אחד, ביקש מבתי החולים ומהקופות להכשיר מעבדות קורונה, לעבות את צוותיהן (גם על חשבון מעבדות רפואיות ציבוריות אחרות, שוויתרו על חלק מעובדיהן) ולהשקיע בהכשרה מקצועית של הצוותים,

וביד שנייה, בניגוד עניינים מוחלט, פתח מעבדות פרטיות. התוצאה?

פגיעה ביכולת קטיעת שרשרת ההדבקה בגלל עיכובים במתן תשובות וגם כוח אדם מקצועי ומיומן במעבדות הציבוריות של הקורונה, יושב חלקו באבטלה מוחלטת, ואין סיבה לא לפזרו חזרה בין המעבדות הציבוריות הרפואיות, כחלק מההיערכות לחורף (לגידול בבדיקות דם כימיות ומיקרוביולוגיות, במשטחי גרון ועוד).

אדמון זועמת על כך שהמשרד בטוח שברגע שהמעבדות הפרטיות לא תעמודנה בעומס בדיקות הקורונה, או תתגלה איתן בעיה, המעבדות הציבוריות יעמדו לרשותו לדום, וימלאו כל פקודה!

ואלה נתוני האמת מתוך דו"ח יומי, המפרט את היקף בדיקות הקורונה אתמול, מיקומן, סבבי איסוף למעבדות ומיקום המעבדות המפענחות את הבדיקות.

 

זוהי תמונת מצב חלקית (בימים הבאים יפורסמו נתוני המשך לגבי חוסר האיזון בפיזור הדגימות גם באזורים אחרים בארץ – יהודה ושומרון, מחוז חיפה, מחוז תל אביב, מחוז דרום):

אתמול, ד', 28.10

מחוז צפון– נלקחו בתחנת דגימה בעיר טבריה 1,200 בדיקות קורונה.

1,000 מהן הועברו לבי"ח העמק, 200 נסעו למרכז הארץ, לפתח תקווה למעבדת מיי הריטג'.

כמה דגימות עברו לבי"ח פוריה, מתחת לאף של טבריה? *0

ביה"ח מפסיד על כוח האדם, שמחכה בתסכול לדגימות, במעבדת הקורונה המושקעת, שהוקמה בו. אם המצב יימשך, צריך יהיה לפטר את העובדים . ..

האם תושבי טבריה מודעים לכך שהבדיקות שלהן מתמהמהות שעות ארוכות ולא מגיעות בזמן למעבדות?

 

מחוז ירושלים – נלקחו 1,720 דגימות

מהן: 500 עברו למעבדת הר חוצבים הציבורית (של הכללית), 960 דגימות נסעו לפתח תקווה, למעבדת מיי הריטג'.

כמה דגימות קיבלו מעבדות שערי צדק והדסה?  *0 דגימות.

כאמור, מעבדות הקורונה בבתיה"ח מצוידות, מאוישות, ממתינות לעבודה.

 

ועוד משהו. כמו אוטובוס מאסף. הדגימות נאספו אתמול מאזור ירושלים, נקודת ההתחלה הייתה בשיח ג'ראח בשעות הצהריים. יש לקוות שהבדיקות הגיעו למעבדת מיי הריטג' לפני חצות, כאמור, אחרי 7 – 9 שעות נסיעות בדרכים, שבהן נאספו מנקודות דגימה שונות, וכנראה המתינו כבר לבוקר לתחילת פענוח.

 

אזור מרכז הארץ - נאספו 2,010 בדיקות קורונה.

510 בדיקות הופנו למעבדה בבי"ח קפלן, 1,300 בדיקות נאספו מנס ציונה, רחובות, לוד, מודיעין וכל חבל המרכז למעבדת מיי הריטג' בפתח תקווה.

ומי לא קיבל? למעט קפלן, בתי חולים ומעבדות ציבוריות במרכז. למשל? שמיר אסף הרופא.

המעבדה בביה"ח אסף הרופא ביצעה 32,000 בדיקות קורונה באיכות מעולה בספטמבר!

למותר לציין, שאין הצדקה להחזיק כוח אדם איכותי וראוי שממתין לקבל בדיקות וכאשר יש בזבוז זמן בגלל חוסר ארגון ובעיות לוגיסטיקיות, שפוגעות בקטיעת שרשרת ההדבקה .  

 

אסתר אדמון: "כבר חודשים אני מתאפקת, אבל אי אפשר עוד עם השטויות של המשרד. אם היו נותנים לבני נוער לנהל את מגיפת הקורונה מבחינת המעבדות, הם היו מצליחים יותר ומגלים יותר אחריות ושיקול דעת. אין לי מושג מה קורה כאן, זה מעבר לטיפשות. זה גם נזק כלכלי. גם נזק בקטיעת שרשרת ההדבקה.

הגננות שנבדקו ביום שישי וקיבלו תשובות גם ביום שני, אחרי שהלכו לגני הילדים כבר בראשון - הן הדוגמה לחלם".

הפגיעה בבתי החולים כפולה. מחזיקים כוח אדם. הושקע בציוד בתשתיות ובעובדים, ואין בדיקות. דואגים לסקטור הפרטי, אבל מה עם הציבורי.

שר הבריאות, יש לך מחוייבות בררש ובראשונה כלפי בתי החולים שלך. בתי החולים והקופות הם החיילים שלך, עם כל הכבוד ליזמים פרטיים" 

הערת המערכת: נקווה לקבל במהרה תגובת משרד הבריאות להאשמות חמורות אלה.                                    

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<