מאמרי מערכת

שימושים שונים של חומצה היאלורונית ברפואה (בין היתר בפלסטיקה)/מאמר אורח מאת ד''ר אלינור רוזנטל (*)

28/02/2019

סגולותיה של החומצה ההיאלורונית, שמיוצרת באופן טבעי בגוף, ידועות לעולם הרפואה זה שנים רבות. ככל שנוקפות השנים כך גם מתרחבים השימושים השונים שלה, ובפרט בהקשרים רפואיים, קוסמטיים ואסתטיים. ניתן למצוא ריכוז של החומצה בתכשירים קוסמטיים ומוצרי איפור ומשתמשים בה לצורך ביצוע בטוח ויעיל של שלל הליכים רפואיים וטיפולים קוסמטיים שונים.

מילוי קמטים

אחת התכונות המרכזיות של החומצה ההיאלורונית היא היכולת שלה לספוח מים. כאשר מזריקים אותה לעור הפנים, ניתן לנצל את תכונה זאת על מנת למלא קמטים עמוקים ועדינים כאחד. היכולת למלא קמטים באמצעותה הפכה את החומצה לפופולארית ואת השימוש בה לנפוץ מאוד בקרב האוכלוסייה, בד בבד עם התעצמות תעשיית האנטי אייג'ינג.  

שימוש בתכשירים קוסמטיים

בדיוק בשל היכולת של החומצה לספוח אליה מים והאפשרות הקוסמת לשפר את מראה עור הפנים ולהצעיר אותו, את החומצה ניתן למצוא היום במגוון רחב של תכשירי סרום וקרמים המשמשים לצרכים קוסמטיים, ובפרט את הגרסא שלה המורכבת ממולקולות קטנות.

החלמה מזורזת מפגיעות עור

לאחר פגיעות ופציעות עור מסוגים שונים, כגון כוויות, פצעים וכיבים, עלולה להיווצר בגוף תגובת חמצון שמקורה במערכת החיסונית. שימוש בריכוז גבוה של חומצה היאלורונית במסגרת תכשירים רפואיים וקוסמטיים עוזר לנטרול תגובת החמצון ומזרז את ההחלמה של תאי העור.

פיסול אף ופנים   

בנוסף למילוי קמטים, כמה מהשימושים הנפוצים ביותר של החומצה נוגעים לעיצוב אזורים בפנים. ביניהם ניתן למנות: עיבוי, מילוי ועיצוב שפתיים, עיצוב עצמות לחיים, עיצוב אף, פיסול עצמות הפנים – ועוד. בעזרת החומצה ניתן לתקן פגמים שונים שמקורם בהזדקנות, למלא שקעים ולשחזר נפחים שאבדו במרוצת השנים. טיפולים אלו מעניקים לעור הפנים מראה מלא ומוצק והופכים את המראה החיצוני כולו לצעיר ורענן גם ממרומי הגיל המתקדם.  

שימוש במוצרי איפור

גם מוצרי איפור מתקדמים כגון מוצרי מייק אפ ושפתונים עושים שימוש בחומצה ההיאלורונית. במקום לייבש את העור, מוצרי איפור הכוללים את החומצה שומרים על הלחות הטבעית שלו ומונעים התפתחות של יובש. כאשר מדובר בשפתונים, מלבד המראה המבריק ניתן לעיתים לחזות גם בעיבוי ומילוי של השפתיים הודות לריכוז החומצה.

שימוש ברפואת עיניים

במהלך ניתוחי עיניים כגון ניתוח קטרקט, השתלת קרנית וניתוח לטיפול בהיפרדות רשתית העין ניתן להשתמש בחומצה על מנת להחליף נוזלים טבעיים בעין. בשל היכולת שלה לספוח מים עד פי כ-1,000 ממשקלה, היא יעילה מאוד גם בטיפול בעיניים יבשות ובתופעות וסוגיות נוספות בעין, ולכן ניתן למצוא את החומצה גם בטיפות עיניים. יש לציין שמלכתחילה החומצה נמצאת באופן טבעי בריכוז גבוה בעיניים והיא חשובה מאוד לצורך שמירה על תפקודן התקין.

שחיקת סחוס ומפרקים

על ידי שימוש בחומצה ניתן לטפל ולהקל על בעיות שונות בסחוסים ובמפרקים, לרבות בדלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס). באופן זה ניתן להשיג הפחתה ניכרת בכאבים ובתסמיני השחיקה והדלקת ולשפר את טווח התנועה של הרגל.  

(*) המחברת, ד"ר אלינור רוזנטל, היא בוגרת לימודי רפואת שיניים ועוסקת בטיפולים אסתטיים איכותיים. ד''ר רוזנטל גילתה זיקה להיבטים האתסטיים שבתחום רפואת השיניים ובכלל, וגילתה את הקשר ההדוק שבין תחומי האסתטיקה הרפואית לבין העיסוק ברפואת שיניים. 

 רשימה ביבליוגרפית

 1.      חומצה היאלורונית: 10 דרכים בריאות להשתמש בה – Dr. Barr

 2.      כל מה שרציתם לדעת על חומצה היאלורונית – ד"ר דורינה קלש במגזין "שאל את הרופא"

 3.      חומצה היאלורונית (Hyaluronic Acid) – מגזין WebMD

 4.      חומצה היאלורונית: מה חשוב לדעת לפני טיפול בחומצה היאלורונית? – מרפאת דר' יוסי ואיירי פיכמן

5.      מהי חומצה היאלורונית ולמה היא משמשת? ד"ר טלי פרידמן – המרכז הבינלאומי לעיצוב הגוף והפנים

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<