חדשות

האם טיפול כנגד סרטן בגיל צעיר מעלה את הסיכון לפוליפים במערכת העיכול? (Cancer Prev Res)

14/02/2020

 

בקרב מטופלים שהשלימו טיפול כנגד מחלות ממאירות בגיל צעיר ייתכן סיכון מוגבר להתפתחות פוליפים רבים במערכת העיכול, גם בהעדר נטיה תורשתית להופעת פוליפים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer Prevention Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מספר דיווחים קודמים הציעו קשר בין פוליפים במערכת העיכול ובין ממאירות בילדות ובגיל צעיר (Therapy-Associated Polyposis, או TAP), אך תופעה זו עדיין אינה מובנת היטב. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לתאר את הספקטרום של TAP במדגם רב-מרכזי.

 

החוקרים זיהו מקרים של TAP משמונה מרכזי סרטן בסיכון גבוה. מקרים של TAP הוגדרו בנוכחות לפחות 10 פוליפים במערכת העיכול, ללא שינויים גנטיים ידועים או תסמונת תורשתית המלווה בסיכון מוגבר לסרטן מעי גס, במשתתפים עם היסטוריה של טיפול כימותרפי ו/או קרינתי קודם בשלב ממאירות בילדות ובגיל צעיר.

 

החוקרים זיהו 34 מקרים של TAP, כולל 27 מקרים של מחלת הודג'קין, 3 מקרים של נוירובלסטומה, מקרה יחיד של לויקמיה מיאלוידית חדה, מקרה יחיד של מדולובלסטומה, מקרה אחד של נפרובלסטומה ומקרה אחד של לימפומה שאינה-הודג'קין. פוליפים במערכת העיכול זוהו לראשונה לאחר חציון של 27 שנים מהטיפול לסרטן בגיל צעיר.

 

מהנתונים עולה כי ב-12 מבין 34 מקרים (35%) של TAP זוהו 50 פוליפים, או יותר. ב-32 מבין 34 (94%) תועד יותר מסוג היסטולוגי אחד. ב-25 מבין 34 (74%) מקרים זוהו מאפיינים קליניים שרמזו לתסמונת אחת לפחות של סרטן מעי גס ורקטום (לדוגמא, Familial Adenomatous Polyposis, Serrate Polyposis Syndrome, ביטויים מחוץ למערכת העיכול של FAP, Mismatch Repair-Deficient Colorectal Cancer, או Hamartomatous Polyposis) כולל 8 מבין 34 (24%) עם מאפיינים של מספר תסמונות תורשתיות.

 

לדברי החוקרים, TAP הינה תופעה נרכשת שיש לקחת בחשבון בחולים המפתחים פוליפים רבים במערכת העיכול, ללא מוטאציה גנטית ידועה, עם היסטוריה של טיפול קודם לממאירות בגיל צעיר. בחולים עם TAP מאפיינים העשויים לחקות תסמונות תורשתיות של סרטן מעי גס ורקטום, רמז לשילוב של מספר מנגנונים ביולוגיים והכרת אבחנה זו עשויה להשפיע על הסיכון לממאירות והשלמת בדיקות סקר מתאימות.

 

Cancer Prev Res. Published online February 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני