חדשות

גמזו בתדריך השבועי: התכנית שאני מוביל אמורה להשיג התייצבות וירידה הדרגתית בתחלואה אך אם תהיה עליה נשקול סגר לקראת החגים

18/08/2020

מאת מערכת אי-מד

את התדריך השבועי שלו פתח פרופ' גמזו בכך שסיפר על פגישתו עם אחיות טיפול נמרץ שממנה יצא בתחושה מעורבת. מצד אחד קיבל חיזוק שניתן להמשיך לעמוד בעומס, ומאידך תחושה שהאהדה של הציבור והתקשורת לצוותים הרפואיים שהייתה כה בולטת בגל הראשון אינה מורגשת כעת.

לדעת גמזו, בתי החולים יכולים להמשיך לעמוד בעומס.

במישור של פעילות פיקוד העורף עדכן גמזו שהמערך יהיה מבצעי לחלוטין תוך 4 שבועות. הוא שיבח את ניהול האירוע שהיה אמש בירכא שבה בוצעו במהירות רבה בדיקות רבות.

גמזו הדגיש שהוא מאמין שביצוע תחקור של מאומתים וחשודים כנדבקים במהירות חשוב מאוד ושההיערכות הנוכחית של פיקוד העורף תהיה מסוגלת לבצע זאת וע"י כך להוריד את התחלואה.

התכנית הזו משתלבת היטב בתכנית ה"רמזור" שמאפשרת לרשויות לנהל מדיניות מתאימה.

לגבי המספרים, גמזו מסביר שוב, שהתכנית שהוא מוביל אינה של "זבנג וגמרנו" ושהתוצאות בהפחתת תחלואה אינן מידיות. עם זאת, גמזו טוען שיש ירידה במספר ההדבקות במגזר החרדי, מול עלייה במגזר הערבי, כאשר עדיין מקדם ה-R "נתקע" סביב 1 .

בחברה החרדית עדיין יש בעיה של אנשים רבים שאינם הולכים להיבדק מסיבות שונות, דבר שמקשה על קטיעת שרשראות ההדבקה.

גמזו הביע חשש מאופן פתיחת שנת הלימודים וציין שהנושא יובא לדיון בקבינט הקורונה.

בהמשך פירט גמזו את עקרונות תכנית ה"רמזור" שבה הרשויות המקומיות ינהלו את המדיניות בהתאם לרמת התחלואה, אשר תובא לאישור הקבינט השבוע. תהיה גם עליית מדרגה ברמת האכיפה של שמירת ההנחיות.

בתשובה לשאלה ביקורתית מערוץ 20 (!)  לפיה חודש לאחר שנכנס לתפקיד התחלואה והתמותה בעלייה והאם לא מדובר על כישלון , חזר גמזו על עמדתו של תכנית הדרגתית.

באשר לסגר בחגים ענה גמזו שמהניסיון של חג הקורבן מראה שהחגים עלולים להיות בעייתיים אך בשלב זה מוקדם מידי להחליט על כך. במידה וה-R יהיה גדול מ-1 , כלומר עלייה בתחלואה, הוא עלול להמליץ על הגבלות תנועה משמעותיות וסגר.

מנגד, ד"ר חגית סרבגיל - ממן סגנית מנהל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד פרסמה היום קריאה לפיה : "סגר ודחיית פתיחת שנת הלימודים- צעד מתחייב אל מול המציאות"
"הצעדים שננקטו עד כה, לרבות ע"י הצוות בראשותו של פרופ' גמזו, הביאו להתייצבות, אך הם אינם מספקים"

ד"ר חגית סרבגיל ממן, סגנית מנהל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד:
"מדינת ישראל נמצאת בימים אלו במלחמה מאתגרת מול נגיף הקורונה. ההתמודדות משפיעה על כל תחומי החיים: רפואה, כלכלה, רווחה, חינוך ועוד. המצוקה ברורה אבל מדובר במלחמת אין ברירה.
הצוותים הרפואיים הם אלו העומדים בחזית המאבק, יום יום שעה שעה.
הצעדים שננקטו עד כה, לרבות ע"י הצוות בראשותו של פרופ' גמזו, הביאו להתייצבות, אך הם אינם מספקים
בעת הזו ובעיקר לקראת תקופת החגים המאופיינת בפעילות מופחתת של המשק מחד ובהתכנסות מאידך, נדרשת סדרה של קבלת החלטות - גם אם הן אינן פופולאריות.
כסגנית מנכ"ל בית חולים ציבורי, יש לי החובה והאחריות המקצועית להתריע  כי אי נקיטת צעדים חד משמעיים בעתיד הקרוב מאוד, יפגעו בהתמודדות שלנו במלחמה מול נגיף הקורונה ובמענה לתחלואה הצפויה בחורף. סגר ודחיית פתיחת שנת הלימודים- צעד מתחייב אל מול המציאות"

ללוח הבקרה של משרד הבריאות

לדו"ח היומי של המרכז למידע וידע

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<