חדשות

היארעות מקבילה של אסתמה וסוכרת סוג 1 בילדים ובבני משפחתם (JAMA Netw Open)

26/03/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

 

אסתמה וסוכרת סוג 1 מופיעות לעתים קרובות במקביל בילדים ובבני משפחתם הקרובים, ואחאים עם אחת מהמחלות נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מהמחלה השניה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. במחקר חדש נמצא כי במטופלים שאובחנו ראשית עם אסתמה, בגיל שלוש בממוצע, היה סיכון מוגבר לאבחנה נוספת של סוכרת סוג 1 (בגיל 5.9 בממוצע), אך לדברי החוקרים לא נראו ממצאים הופכיים דומים. הממצאים תומכים בעדויות לסיכון משפחתי בשל גורמי סיכון משותפים, על אף ההתכנות לקיומם של מסלולים נסיבתיים בין שתי המחלות.

 

קשר כזה בין שתי המחלות בין אחאים או בקרב בני משפחה חשוב בהבנה של היחס בין מחלות אוטואימוניות ואטופיות ועשוי להיות בעל חשיבות קלינית, הן עבור המטופלים והן עבור הרופאים, כותבים החוקרים.

 

המחקר נערך בבשוודיה, בקרב למעלה ממיליון ילדים שנולדו בין 2001 ל-2013 במקביל לבני משפחתם הביולוגיים, אחאים מלאים וחצי אחאים, כמו גם בני דודים ובני דודים למחצה. נמצא כי קרוב לעשרה אחוזים (121,809, 9.5%) סבלו מאסתמה, ו-0.3% (3812) סבלו מסוכרת סוג 1. 0.04% מהנבדקים סבלו משתי התופעות. שיעור היארעות דומה נראה בקרב אחאים - 9.6% עם אסתמה, 0.3% עם סוכרת סוג 1, ו-0.04% עם שתי התופעות. הגיל הממוצע לאבחנה עם אסתמה היה שלוש שנים, ועבור סוכרת סוג 1, 5.9. החוקרים מציינים כי אבחנה של אסתמה היתה שכיחה יותר בקרב זכרים (עם 61.8%), אך עבור סוכרת סוג 1 החלוקה היתה כמעט שווה בין המינים (51.7% לזכרים). לאחר שערכו התאמות מצאו החוקרים יחס סיכויים כללי לאסתמה בסובלים מסוכרת סוג 1 לעומת אלו ללא מחלה של 1.15- סיכון מוגבה מובהק. עד גיל 8, יחס הסיכויים היה 1.42.

בחולי אסתמה, יחס הסיכוים המתואם לפתח סוכרת סוג 1 בהמשך, בהשוואה לילדים ללא אסתמה, עמד על 1.17, סיכון גבוה באופן מובהק.

 

החוקרים מציינים כי בניגוד לכך, ילדים שאובחנו עם סוכרת סוג 1 לא הציגו עליה בסיכון לפתח אסתמה (עבורם חושב יחס סיכויים מתואם של 0.91), כך שנראה שילדים הסובלים משתי המחלות נוטים לקבל את האבחנה לאסתמה לפני שפיתחו סוכרת סוג 1. יחס הסיכוים לקו-אגרגציה משפחתית עבור שתי התופעות היה 1.27 עבור אחאים מלאים (בעל מובהקות) לעומת 1.08 עבור בני דודים (בעל מובהקות גבולית).

החוקרים מוסיפים גם כי הם מכירים באפשרות שהטיפול באסתמה באמצעות סטרואידים בשאיפה מביא לעליה בסיכון להופעה של סוכרת סוג 1.  הם מסכמים כי הבנה של שתי המחלות הללו הנחוות במקביל עשויה לסייע באבחון מהיר וזיהוי והתייחסות רפואית לתסמינים של אסתמה שיתכן והיו לא מטופלים בחולים עם סוכרת סוג 1, במקרים של מחלה חריפה יותר. 

 

המחקר פורסם ב- JAMA Netw Open בחודש מרץ.

. Full text

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני