חדשות

מטה אנליזה חדשה קובעות כי ממוגרפיה דיגיטאלית אינה עדיפה על צילום ממוגרפיה (J Natl Cancer Inst)

29/06/2020

 

ממטה-אנליזה חדשה שפורסמה בכתב העת Journal of the National Cancer Institute עולה כי אעפ"י שהמעבר לממוגרפיה דיגיטאלית (Digital Mammography) הוביל לשיפור יעילות הבדיקות, לא נרשם שיפור גדול ביכולת זיהוי ממאירויות שד פולשניות, בהשוואה לצילום ממוגרפיה (Film Mammography).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תכניות סקר לסרטן שד החליפו את צילומי הממוגרפיה בממוגרפיה דיגיטאלית. כעת, הם ביקשו להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכת תוצאות השימוש בממוגרפיה דיגיטאלית. לצורך כך, הם ערכו חיפוש בשבעה מאגרים לזיהוי מאמרים שערכו השוואה בין צילומי ממוגרפיה ובין ממוגרפיה דיגיטאלית באותה אוכלוסיה של נשים ללא תסמינים ודיווחו על שיעורי זיהוי ממאירויות שד ו/או שיעורי אבחנת סרטן שד במרווח הזמן שבין בדיקות הסקר.

 

הסקירה כללה 24 מחקרים עם למעלה מ-16.5 מיליון בדיקות סקר, מהן קרוב ל-11 מיליון צילומי ממוגרפיה ולמעלה מ-5.5 מיליון בדיקות ממוגרפיה דיגיטאליות.

 

ההבדל בשיעורי זיהוי ממאירות הצביעו על עליה יחסית של 0.51 ל-1,000 בדיקות סקר (רווח בר-סמך 95% של 0.19-0.83), עם עליה יחסית גדולה יותר בשיעורי DCIS (Ductal Carcinoma In Situ, 25.2%; רווח בר-סמך 95% של 17.4-33.5%) בהשוואה לממאירות פולשנית (4%, רווח בר-סמך 95% של 3%- עד 13%). עוד נרשמה עליה של 6.95 (רווח בר-סמך 95% של 3.47-10.42) ל-1,000 בדיקות סקר בשיעורי ההזמנה לבדיקות חוזרות לאחר המעבר מצילומי ממוגרפיה לממוגרפיה דיגיטאלית.

 

שבעה מחקרים דיווחו על שיעור הממאירויות שאובחנו במרווח הזמן שבין בדיקות הסקר ומצאו כי לא חל שינוי בהיקף המקרים. כאשר החוקרים התמקדו במחקרים בסיכון נמוך להטיה, הממצאים היו זהים.

 

החוקרים כותבים כי העליה בשיעור זיהוי גידולים לאחר המעבר לממוגרפיה דיגיטאלית לא תורגמה לירידה בשיעורי אבחנת גידולים במרווח הזמן שבין בדיקות סקר. מנגד, נרשמה עליה בהיקף הזימון להשלמת בדיקות נוספות. ממצאים אלו מעידים כי המעבר מצילומי ממוגרפיה לממוגרפיה דיגיטאלית לא הוביל לתועלת רפואית לנשים שהשלימו את בדיקות הסקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מחזקים את הצורך בהערכה זהירה של השפעות שינויים עתידיים בטכנולוגיה, דוגמת טומוסינתזיס, במטרה להבטיח כי הטכנולוגיה החדשה מובילה לשיפור התוצאות הרפואיות.

 

J Natl Cancer Inst 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<