חדשות

האם מתן פרוליה עשוי להפחית את הסיכון לניתוח ירך חוזר? (Lancet Rheum)

15/01/2021

 

זריקה יחידה של Denosumab (פרוליה), הניתנת לרוב לטיפול באוסטיאופורוזיס, עשויה להפחית את הצורך בניתוח חוזר בחולים עם אוסטיאוליזיס תסמיני לאחר ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Lancet Rheumatology.

 

המחקר בשלב 2 כלל 22 חולים שעברו בעבר ניתוח להחלפת מפרק הירך והיו מיועדים לניתוח רביזיה עקב אוסטיאוליזיס תסמיני. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת זריקה תת-עורית אחת של Denosumab במינון 60 מ"D או פלסבו בביקור השני לבית החולים.

 

התוצא העיקרי היה ההבדל בין הקבוצות במספר אוסטיאוקלסטים למילימטר של ממברנה אוסטיאוליטית בממשק בין הממברנה האוסטיאוליטית והעצם לאחר 8 שבועות.

 

בנקודת זמן זו, מספר האוסטיאוקלסטים באזור זה היה קטן ב-83% בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הפלסבו (חציון של 0.05 תאים למ"מ לעומת 0.30 תאים למ"מ, בהתאמה, p=0.011).

 

תוצאים היסטולוגיים משניים הדגימו גם כן שיפור לטובת הטיפול בפרוליה, בהשוואה לפלסבו, כולל אורך משטח אוסטיאוקלאסטים, אורך משטח אוסטיאובלסטים ומספר אוסטיאובלסטים.

 

בקרב מטופלים בפרוליה תועדה גם ירידה חדה בסמני ספיגת עצם בדם ובשתן לאחר מתן התרופה, עם שפל לאחר 4 שבועות, אשר נותר עד לניתוח הרביזיה בשבוע 8. מנגד, בקבוצת הפלסבו לא תועדו שינויים בסמנים אלו.

 

שיעור האירועים החריגים היה דומה בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מאמינים כי ממצאי המחקר מהווים פריצת דרך של ממש, כאשר כעת ישנה תרופה העשויה לסייע במניעה של עד מחצית מניתוחים חוזרים להחלפת מפרק הירך עקב אוסטיאוליזיס. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את התועלת של פרוליה במניעת או הפחתת צורך בניתוח רביזיה.

 

Lancet Rheum. Published online January 11, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<