חדשות

תסמונת שחלות פוליציסטיות מלווה בסיכון מוגבר לתסמיני דיכאון לאחר-לידה (American Journal of Obstetrics and Gynecology)

25/01/2021

 

מנתונים חדשים בכתב העת American Journal of Obstetric & Gynecology עולה כי תסמונת שחלות פוליציסטיות (Polycystic Ovary Syndrome) מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון לאחר-לידה וכי הפרעות דיכאון וחרדה במהלך ההיריון עומדות בבסיס הקשר הנ"ל, עדות לצורך בהשלמת בדיקות סקר במהלך ההיריון להפרעות פסיכולוגיות באוכלוסיה זו.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 3,906 נשים לאחר היריון (גיל ממוצע של 29 שנים) סביב 2-6 חודשים לאחר הלידה, אשר השלימו את שאלוני Utah Pregnancy Risk Assessment Monitoring System Phase 8 בשנים 2016-2018.

 

שיעורי ההימצאות המתוקנים שימשו להערכת הקשר בין אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות ובין דיכאון לאחר-לידה, תוך התייחסות לערפלנים אפשריים והערכת ההשפעות המתווכות של דיכאון וחרדה במהלך היריון.

 

בקרב המשתתפות במחקר, 8.2% דיווחו על תסמיני תסמונת שחלות פוליציסטיות: 19.1% דיווחו על מחזורים לא-סדירים ואקנה; 6.2% דיווחו על מחזורים לא-סדירים ושיעור-יתר; 4.4% דיווחו על שלוש התסמינים. בנוסף, 17.7% מהנשים חוו דיכאון במהלך ההיריון; 23.5% דיווחו על חרדה לפני הלידה; 9.5% דיווחו על מצב רוח דכאוני לאחר הלידה ו-10.2% דיווחו על אנהדוניה.

 

לאחר תקנון לגיל, מדד מסת גוף לפני היריון, מוצא/גזע, רמת השכלה ומצב משפחתי, תסמינים קליניים של תסמונת שחלות פוליציסטיות לוו בשיעורי הימצאות מתוקננים גבוהים פי 1.76 לדיכאון לאחר-לידה או אנהדוניה.

 

באופן דומה, שיעורי הימצאות גבוהים יותר תועדו בנשים עם מחזורים לא-סדירים ואקנה (יחס שיעורי הימצאות של 1.65); מחזורים לא-סדירים ושיעור-יתר (יחס שיעורי הימצאות של 1.40); וכל שלושת התסמינים (יחס שיעורי הימצאות של 1.75), כמו גם מצב רוח דכאוני לאחר לידה או אנהדוניה.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי חרדה ודיכאון במהלך ההיריון תיווכו כ-20% מההשפעה של תסמיני תסמונת שחלות פוליציסטיות על דיכאון לאחר-לידה ו-32% מההשפעה על מצב רוח ואנהדוניה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תסמינים של תסמונת שחלות פוליציסטיות מלווים בסיכון מוגבר למצב רוח דיכאוני.  מאחר ודיכאון וחרדה במהלך ההיריון עמדו בבסיס הקשר הנ"ל, הממצאים מדגישים את חשיבות בדיקות סקר במהלך ההיריון להערכת המצב הנפשי של נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

 

American Journal of Obstetrics and Gynecology, online January 4, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<