כלכלת בריאות

הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בכנסת תקדם חקיקה למתן תמריצים דרמטיים לטובת מעבר רופאים לפריפריה (דוברות מרכז רפואי זיו)

09/02/2017

הודעת דוברות מרכז רפואי זיו

 

ד"ר רן כץ (בתמונה, מימין, במרכז מנכ''ל פוריה ד''ר ארז רון ומשמאל ח''כ אוסמה) מהמרכז הרפואי זיו הוזמן לוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי שתקדם חקיקה למתן תמריצים דרמטיים לטובת מעבר רופאים לפריפריה

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר: "להעניק למנהלים את הסמכות לתעדף את מתן התמריצים לפי הצרכים של בית החולים"

 

הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), קיימה דיון בכנסת, בנושא הענקת תמריצים "שוברי שוויון" לרופאים מומחים ומתמחים בפריפריה.

בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר": אחת הסיבות לכך שמצב הרפואה בפריפריה לא טוב, היא שרופאים ממאנים לבוא לשם ובוחרים לעבוד במרכז. במידה ולא יהיה תמריץ משמעותי- "שובר שוויון", הרופאים ימשיכו לכוון את עצמם לעבוד באזור המרכז. אנחנו נקדם מהלך של הצעת חוק בנושא הזה אשר תביא לכך שרופא שהולך לעבוד באזורי הפריפריה יקבל תמריץ משמעותי וישתלם לו הרבה יותר להיות רופא בפריפריה. אם נצליח להשלים את המהלך הזה, אין לי ספק שזה ישפר באופן משמעותי את מצב הרפואה בפריפריה".

 

ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי זיו שהוזמן לשאת דברים בוועדה אמר: "עברתי מהדסה עין כרם בירושלים, למרכז הרפואי זיו בצפת. משפחתי ואני שמחים על המעבר, אבל התהליך היה מאד לא פשוט. לוקח זמן להשלים את המעבר, כולל למשל מציאת עבודה מתאימה לבת הזוג, התאקלמות הילדים במוסדות חינוך חדשים והעלות הכוללת של המעבר, העומדת להערכתי על 200 ל-300 אלף שקל. אני מדבר עם חברים השוקלים מעבר לבתי החולים בפריפריה ומתקשים לקבל את ההחלטה. חייבים לתת מענקים משמעותיים לטובת העניין הזה".

 

פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית אמר: "בתקציב שאושר, אין כסף שמיועד לעידוד רופאים לפריפריה, כשבשנים הקודמות ניתנו 75 מיליון ש' מדי שנה. חייבים להעניק מענקים ולהוסיף תקנים. כל מנהל של בית חולים יודע הכי טוב איך לנתב את ההטבות, כי הוא יודע איזה רופאים חסרים באיזו מחלקה". ד"ר אילן יהושע רכז רפואה מתמחים בקופ"ח מכבי אמר בדיון, כי גם הרופאים שעלו מברית המועצות בגל העלייה של תחילת שנות ה-90 עומדים לצאת לפנסיה ויהיה מחסור גדול ברופאי משפחה בפריפריה וכי מענק בודד אינו הפתרון, אלא צריך לתת הטבות מס.

 

בסיום הדיון הודיע היו"ר ח"כ מיקי זוהר, כי יפעל לקדם חקיקה שתעודד מעבר של רופאים לפריפריה, הן לבתי החולים והן לקופות החולים באמצעות מענקים ותמריצים "שוברי שוויון", תוך התחשבות בכל ההשלכות הכרוכות במעבר שכזה. "הוועדה מוחה על אי הכללת התקציב לעידוד רופאים בבסיס התקציב וכן על הירידה הדרסטית לסך של 35 מיליון שקלים בשנת 2017 ודורשת תקציב מינימלי ודאי לשנים 2017-2018 בסך של 50 מיליון שקלים לטובת מומחים ו-30 מיליון שקלים לטובת מתמחים בכל שנה", דברי יו"ר הוועדה.

ח"כ זוהר הוסיף, כי הסמכות להענקת התמריצים צריכה להיות בידי מנהלי בתי החולים. לדבריו, הוועדה תפנה לשר הבריאות ולשר האוצר ותבקש להעניק סל תקציב עם מגבלות תקרה של רף עליון ורף תחתון ותאפשר הפעלת שיקול דעת מקצועי של כל מנהל.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<