כלכלת בריאות

יתכן כי אופיואידים מעלים את הסיכון לזיהומים רציניים (Annals of Internal Medicine)

16/02/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

תרופות ממשפחת האופיואידים, ובעיקר הפועלות לטווח רחוק או במינון גבוה, עשויות להגביר את הסיכון לזיהומים קשים כגון דלקת ריאות, מנינגיטיס ואלח דם. כך על פי מאמר שפורסם בפברואר ב Annals of Internal Medicine.

לתרופות אופיואידיות מסוימות יש אפקט אימונוסופרסיבי וסיכון מוגבר לזיהומים חמורים בבעלי חיים, אך השפעתם על מערכת החיסון בבני אדם אינה ידועה. מטרת מחקר זה היתה לבדוק את ההנחה כי שימוש באופיואידים מעלה את הסיכון ללקות במחלה פנאומוקוקלית חודרנית (invasive pneumococcal disease, IPD).

במחקר nested case control נאספו נתונים מ Tennessee Medicaid database בשנים 1995-2014. במחקר השתתפו 1233 מטופלים עם IPD בגילאים 5 ומעלה, ו 24,399 מקרי בקרה (control) אשר תאמו למקרים בתאריך האבחון, גיל ומחוז מגורים.

תדירות ואופן השימוש באופיואידים הוערך על ידי נתוני מרשמים מבתי המרקחת. IPD הוגדר כבידוד של חיידק Strep. Pneumoniae מאיזור בגוף אשר אמור להיות סטרילי.

ממצאי האנליזה הראו כי בקבוצת המחקר יותר מטופלים השתמשו באופיואידים מאשר בקבוצת הביקורת. (adjusted odd ratio (aOR) 1.62, CI 1.36-1.92). הקשר היה חזק יותר עבור אופיואידים עם פעילות ארוכת טווח (aOR 1.87, CI 1.24-2.82), עבור אופיואידים עם עוצמת פעילות גבוהה (aOR 1.72, CI 1.32-2.25), או שימוש מינונים גבוהים (עבור מינונים של 50-90 morphine mg equivalents: OR 1.91, CI 1.22-2.39. עבור מינונים של 90 MME/day: aOR 1.75, CI 1.33-2.29).

התוצאות היו עקביות גם עבור אנליזות משניות, אשר לקחו בחשבון IPD risk score וכן מקרים של pneumonia and nonpneumonia IPD.

מסקנת החוקרים היתה כי שימוש באופיואידים היה קשור בעליה בסיכון למחלה פנאומוקוקלית חודרנית (IPD) ועשוי לרמז על עליה בסיכון גם למחלות חודרניות אחרות. החוקרים מוסיפים כי המחקר מוגבל בשל ערפלנים שלא נבדקו, ובשל העובדה שמידע על השימוש באופיואידים הופק על סמך בדיקת מרשמים בלבד ולא נבדקה הצריכה האמיתית של התרופה. עם זאת, יש לרשום ולהמליץ על השימוש באופיואידים באופן זהיר, ולעקוב אחרי המטופלים אשר צורכים אותם, הן בשל האפשרות לעליה בסיכון למחלה זיהומית, והן בשל כל יתר תופעות הלואי הידועות של התרופה.

 

Opioid Analgesic Use and Risk for Invasive Pneumococcal Diseases: A Nested Case–Control Study. Annals of Internal Medicine, February 13, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני