כלכלת בריאות

עליה במספר מקרי מיוקרדיטיס קשה הקשורים באימונותרפיה (Lancet)

25/03/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי-בריסקין

 

בשת 2017, מספר הדיווחים על מיוקרדיטיס לאחר טיפול באימונותרפיה (Immune checkpoint inhibitors) עלה משמעותית, וכחצי מהמקרי היו פטאלים. כך על פי דיווח ב Lancet במרץ 2018.

Immune checkpoint inhibitors הם נוגדנים אשר חוסמים את programmed death 1 (PD-1) receptor ואת PD-L1/2 pathway, והוכחו כיעילים בסוגים שונים של סרטן כולל מלנומה, NSCLC וסרטן הכליה. מקרים של מיוקרדיטיס סוער הקשורים לטיפול ב immune checkpoint inh. כבר דווחו בעבר.

באנליזה זו 58 מטופלים (57%) טופלו ב anti-PD-1 ו 27% טופלו בשילוב של anti-PD-1/PD-L1 + anti CTLA-4 . הגיל החציוני של המטופלים היה 69, וב 75% מהמטופלים לא דווח על שימוש בתרופות לסכרת או למחלות קרדיווסקולריות.

השימוש ב anti-PD-1 או ב PD-L1+CTLA-4 היה קשור במספר מקרים גבוה יותר של מיוקרדיטיס לעומת מונותרפיה ב PD-1 או PD-L1 (67% לעומת 36%, p=0.008). עם זאת, מיוקרדיטיס אשר הופיע לאחר מונותרפיה היה קשור בתמותה ב 3 מתוך 5 מטופלים (60%) אשר קיבלו ipilimumab (anti CTLA-4). בתת קבוצה של 33 מטופלים, ההופעה החציונית של מיוקרדיטיס היתה לאחר 27 יום. 25 מהמקרים (76%) התרחשו ב 6 שבועות הראשונים של הטיפול. ב 38 מתוך 59 מטופלים עבורם הנתונים היה זמינים, מיוקרדיטיס התרחש לאחר שתי מנות של אימונותרפיה.

על פי החוקרים, שינויים באק"ג ועליה של טרופונין עשויים לזהות מטופלים אשר מועדים לפתח מיוקרדיטיס, אך טרם נקבעו מנגנונים להפחתת הסיכון למיוקרדיטיס.

עם זאת, מציין ד"ר מיכאל פרדלי, ראש מחלקת הקרדיו-אונקולוגיה באוניברסיטת South Florida, מסמך זה לא צריך לגרום לרופאים להימנע משימוש בטיפול אפקטיבי זה, אלא לדעת על הסיכון, לפעול להפחתתו ולפעול לזיהוי מוקדם של קרדיוטוקסיות במידה וזו מופיעה. בנוסף, במטופלים אשר מקבלים את הטיפול, קורא ד"ר פרדלי לפעול באופן אגרסיבי להפחתת גורמי הסיכון הקרדיווסקולרים.

 

Increased reporting of fatal immune checkpoint inhibitor-associated myocarditis. Lancet, March 10, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני