חדשות

מבחן להערכת הפעלת בזופילים עשוי לסייע בהערכת אלרגיות למזון (The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice)

21/01/2021

 

בילדים עם אלרגיה לאגוזים שהשלימו תבחינים עוריים ובדיקת נוגדני IgE ספציפיים, מבחן הפעלת בזופילים (Basophil Activation Test, או BAT) עשוי להפחית את מספר מבחני תגר מזון פומי נדרשים במטרה להבין אם הילד אלרגי לאגוזים אחרים, ואם כן, אילו אגוזים באופן ספציפי.

 

החוקרים השלימו תת-מחקר כחלק מ-Pronuts, מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, שהחל בשנת 2012 וכלל משתתפים בגילאי 6 חודשים ועד 16 שנים, כאשר בכל אחד מהם תועדה לפחות אלרגיה אחת לאגוזים או זרעים (לרוב בוטנים), אשר טופלו במרפאות אלרגיה בילדים בלונדון וג'נבה.

 

בתת-מחקר זה נכללו 90 משתתפים (גיל חציוני של 5 שנים) אשר השלימו הערכה לאלרגיות אפשריות לקשיו, אגוזי מלך, שקדים, בוטנים וזרעי שומשום. לכל אלרגן אפשרי, המשתתפים סווגו למספר קטגוריות: משתתפים עם ריגוש אלרגי, משתתפים עם ריגוש לא-אלרגי, משתתפים ללא ריגוש וללא אלרגיה.

 

מבחן BAT לקשיו, אגוזי מלך, שקדים, שומשום, בוטנים ומרכיבי בוטנים לאחר שעה, שעתיים ושש שעות הדגים שיעור גבוה יותר של בזופילים משופעלים – מספר גבוה יותר משמעותית עבור הרוב הגדול של ריכוזי אלרגנים – במשתתפים עם אלרגיה, בהשוואה לאלו ללא אלרגיה.

 

שימוש במבחן BAT כצעד השני בבירור האבחנתי, לאחר תוצאות לא-חד משמעיות בבדיקת תבחין עורי ונוגדני IgE לתמציות ומרכיבים, הפחית את סך מבחני תגר פומיים ב-5-15% ומבחני תגר פומיים חיוביים ב-33-75% (למעט אגוזי מלך) עם שיעור תוצאות שליליות של 0% ודיוק אבחנתי של 96-100%.

 

אחת היתרונות של הפחתת מספר מבחני תגר פומיים לאבחנת אלרגיה נובע מכך שכך ניתן לשמור בדיקה זו להתוויות אחרות, דוגמת הרגעת חולים כי מגע או נוכחות מזון באותו חדר אינו עלול לגרום לתגובה אנאפילקטית.

 

The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, online December 29, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<