חדשות

האם נצא אי פעם ממגיפת הקורונה ? תשובת הרופאים/מאת ד''ר רמי טמיר, יהודית ברקו בל

26/01/2021

השאלה המרכזית העומדת בפנינו כיום היא: האם נוכל אי פעם לחזור לחיים אותם היכרנו עד 2020?

תקציר

בסקר שערכנו בין הרופאים המנויים על פורטל הרפואה אי-מד והרופאים החברים בפאנל המשיבים של חברת הסקרים פארמה קווסט השתתפו 438 רופאים.

¥      53% מהרופאים סבורים שלא נשוב לשגרת החיים, שנקטעה במרץ 2020 לעומת 42% שמאמינים כי נחזור למצב שלפני הקורונה.

¥      רוב הרופאים – 69%, מעריכים שנחזור להתנהלות חופשית עם מעט מגבלות, אך כרבע מהם סבורים, שעדיין תהיינה מגבלות ניכרות של ריחוק חברתי וחובת חבישת מסיכות.

¥      46% מהרופאים סבורים,  שנוכל לחזור לשגרה כלשהי כבר בין אפריל לדצמבר - 2021, ואילו  46% חושבים שרק ב- 2022 נוכל לקיים מפגשים פרונטאליים של רופאים ולמלא איצטדיוני ספורט. 7% מאמינים שייקח הרבה שנים.

¥      44% מהרופאים סבורים, שהחיסון הנוכחי יספק הגנה לתקופה של עד שנה, 13% חושבים שהוא יספק הגנה של עד שנתיים.

¥      58% מהרופאים חושבים שהתפתחות המוטאציות תפגע במידה רבה או בינונית בהשפעת החיסון על מהירות/קצב החזרה לשגרה.

42% מהרופאים סבורים, כי התפתחות מוטאציות של הוירוס תפגע מעט  או לא תפגע כלל בהשפעת החיסון על החזרה לשגרה.  

 

מבוא

ווירוס Covid-19 הוא חדש והתנהגותו בלתי צפויה. עולם הרפואה  והאנושות בדור האחרון  לא עמדה  בפני אתגר כזה . אי הודאות מונעת את האפשרות לחיזוי רציונלי של העתיד. החיסון מביא תקווה אך השפעתו על המגיפה עדיין אינה ברורה.

אי הודאות אינה מאפשרת תכנון ארוך טווח הן ברמת הפרט והן ברמת החברה ומצב הרוח נע בין אופטימיות  ותקווה לסיום המגיפה וחזרה לחיים רגילים, כפי שהיכרנו, לבין פסימיות שצופה המשך החיים תחת מגבלות ניכרות, ריחוק חברתי, מסיכות והיגיינה קפדנית,  מצב שישנה את אורחות חיינו ללא הכר.

מאחר ולא מצאנו תשובה אצל מקבלי ההחלטות בממסד הרפואי, הפוליטיקאים ואצטגנינים למיניהם החלטנו לפנות לחוכמת ההמונים של הרופאים. אולי בעזרת הידע והתובנה המשותפים שלהם, נמצא תשובה.

בסקר, המוצג להלן,  השתתפו 438 רופאים מ- 27 התמחויות שונות. והוא נערך בין התאריכים ה 13 עד ה 23 לינואר 2021. בסוף השבוע הראשון של הסגר השלישי המהודק.

מקדם ההדבקה היה גדול מ 1. מספר מאומתים חדשים הגיע ל 9,000 ביום. מספר חולים קשים כ 1200 ומספר נפטרים יומי בין 40 ל- 50 ליום.

מספר המחוסנים הגיע ל 2,426,000 כ 28% מהאוכלוסייה.  כ- 25% מהם קיבלו גם את המנה השנייה.

שיטות ותוצאות

הפצנו את שאלון הסקר לרופאים המנויים על אתר הרופאים אי – מד. פורטל מידע וחדשות רפואיות, המיועד לרופאים ולפאנל הרופאים של חברת פארמה קווסט - חברה לסקרים ומחקרי שוק בתחום ברפואה.

הרעיון לביצוע הסקר נבע מכך שקיבלנו הזמנה מפתיעה באופטימיות שבה לכנסים פרונטליים רפואיים בחדשים הקרובים ולפיכך השאלה הראשונה הייתה:

1.      יש ארגוני רופאים, הרואים את האור בקצה המנהרה, שקבעו כנסים וסדנאות במפגשים פרונטאליים במרץ 2021, מאי 2021, ובהמשך השנה, אחרים ממשיכים לקבוע מפגשים וכנסים וירטואליים.
מה לדעתך יקרה? האם, לדעתך נחזור, או לא נחזור, למצב שהיה לפני הקורונה?

53% מהרופאים בדעה שלא נחזור למצב שהיה לפני הקורונה,

לעומת 42% שמאמינים כי נחזור למצב שלפני הקורונה. ההבדל מובהק סטטיסטית.

 

 בשאלה עוקבת ביקשנו מהם לנמק את ההערכה שלהם. הרופאים  שאינם מאמינים כי נחזור לשגרת החיים הסבירו, שעדיין לא יודעים מה טווח השפעת החיסון, ומה יעילותו מול המוטציות. לדבריהם נכון להיום אין מספיק מחוסנים כדי לחסל את המגפה. הרופאים ה"אופיטמיים",  התבססו על מבצע החיסונים ועל כך שנגיע למצב שבו רוב האוכלוסייה תהייה מחוסנת ובטוחה יותר.

2.      לאחר השלמת מבצע החיסונים בכל היקפו בארץ ובעולם לאיזה מצב נחזור?

 

רוב הרופאים – 69%, מעריכים שנחזור להתנהלות חופשית עם מעט מגבלות, אך כרבע מהם סבורים, שעדיין תהיינה מגבלות ניכרות של ריחוק חברתי וחובת חבישת מסיכות. רק 6% מאמינים כי נחזור למצב שלפני המגיפה.

3.    מתי, לדעתך, נוכל להתחיל לחזור בארץ למצב שלפני הקורונה, כדוגמא: לקיים מפגשים פרונטאליים של רופאים ולמלא אצטדיוני ספורט?

הדעות חלוקות לגבי מועד החזרה לשגרה. 46% מהרופאים סבורים,  שנוכל לחזור לשגרה כלשהי כבר בין אפריל לדצמבר - 2021 , ואילו  46% חושבים שרק ב- 2022 נוכל לקיים מפגשים פרונטאליים של רופאים ולמלא אצטדיוני ספורט.

 

 4.      למשך כמה זמן, לדעתך, החיסון הנוכחי יספק הגנה?

 

 

44%  מהרופאים סבורים, שהחיסון הנוכחי יספק הגנה לתקופה של עד שנה, 13% חושבים שהוא יספק הגנה של עד שנתיים ו37% אינם יודעים. רק 5% חושבים שהחיסון יספק הגנה לטווח ארוך.

וכאילו המצב לא היה מורכב דיו, החלו לאחרונה להופיע מוטציות מבריטניה, דרום אפריקה וברזיל ועוד היד נטויה.

 שאלנו:

5.      לדעתך, עד כמה התפתחות מוטציות של הווירוס, יפגעו בהשפעת החיסון על החזרה לשיגרה?  

 

42%  מהרופאים סבורים, כי התפתחות מוטציות של הווירוס תפגע מעט  או לא תפגע כלל בהשפעת החיסון על מהירות/קצב החזרה לשגרה. 30% חושבים שהתפתחות המוטציות תפגע באופן בינוני ולדעת- 28% מהרופאים התפתחות המוטציות תפגע במידה רבה בהשפעת החיסון על החזרה לשגרה.

  

6.      לסיום, האם אתה קבלת חיסונים?

 

כמעט 3 מכל 4 רופאים (73%) קבלו את 2 מנות החיסון לקורונה וקרוב לחמישית (19%) קבלו את החיסון הראשון. 7% מהרופאים לא התחסנו עדיין ו-4 רופאים (1%) אחד לא מתכוונים להתחסן.

 

סיכום

באופן מובהק סטטיסטית, רוב הרופאים – 53% מעריכים,  שלא נשוב לשגרת החיים  שהייתה לפני המגיפה. רבע מהרופאים מעריכים, כי נשאר במצב הנוכחי עם מגבלות ניכרות של ריחוק חברתי ומסיכות, בעוד ש- 69% סבורים, שלאחר השלמת מבצע החיסונים, בכל היקפו, תתאפשר התנהלות חופשית עם מעט מגבלות. 

לגבי מועד החזרה לפעילות כגון קיום מפגשים פרונטאליים של רופאים והשתתפות באירועי ספורט, הדעות חלוקות: בעוד 46% מעריכים כי זה יקרה כבר במחצית השנייה של 2021,   46% אחרים מעריכים כי נגיע לכך  רק ב 2022 .

לגבי משך ההגנה שיספק החיסון האופטימיות מאוד זהירה: 44% העריכו כי החיסון יהיה יעיל למשך שנה בלבד, 37% לא ידעו לתת הערכת  זמן ורק 13% מאמינים,  שהוא יגן עלינו מעל לשנה ועד לשנתיים.

באשר להשפעת המוטציות החדשות, הרופאים חוששים כי המוטציות יפגעו בהשפעת החיסון על החזרה לשגרה. החלק הגדול - 58% סבורים  שהתפתחות המוטציות תפגע באופן רב או בינוני  באפשרות החזרה לשגרה.  42% מהרופאים סבורים, כי הם יפגעו מעט בהשפעת החיסון על קצב החזרה לשגרה.

בזמן עריכת הסקר כשלושה רבעים מהרופאים שענו קיבלו את שני החיסונים, וכ 20% חיסון אחד. רק אחוז אחד מהרופאים אינו מתכוון להתחסן.

מאחר ואין בידינו מידע אחר נראה לנו, כי דעת הרופאים כפי שבאה לידי ביטוי בסקר זה נותנת כלי שניתן להשתמש בו לתכנון עתידי.  

אנו נמשיך לעקוב עד כמה התוצאות אכן תואמות למציאות המתפתחת ונחזור לבדוק את דעת הרופאים בהמשך.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<