Allergy other

איגוד האלרגיה יזם את יום האלרגיה בכנסת בו עדכן כי ב- 42% מבתי האב בישראל יש לפחות אדם אחד הסובל מאלרגיה

הודעת דובר איגוד האלרגיה

ב- 42% מבתי האב בישראל יש לפחות אדם אחד הסובל מאלרגיה.

40,000 איש בישראל נמצאים בסכנת חיים בשל מחלות אלרגיה.

איגוד רופאי האלרגיה יזם יום מיוחד בכנסת להעלאת המודעות למחלות אלרגיות: חברי הכנסת בדקו האם ולמה הם אלרגים. במזנוני הכנסת הוצב לראשונה שילוט המזהיר אנשים הסובלים מאלרגיה למזון

ועדת החינוך של הכנסת קוראת למשרד החינוך לפעול להעלאת המודעות לאלרגיה בכל מוסדות החינוך.

פרופ’ ננסי אגמון לוין, יו”ר האיגוד לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית: ” יש למצוא בדחיפות פתרון רוחבי אשר ייתן מענה לכל ילד הסובל מאלרגיה מסכנת חיים בכל מוסד חינוכי בישראל. שכיחות המחלות האלרגיות ממשיכה לעלות בעולם המערבי, כיום ניתן לאבחן ולטפל בהן בהצלחה רבה. בישראל של 2016 אף אחד לא צריך למות מאלרגיה”.

הכנסת ציינה היום יום להעלאת המודעות לתחלואה אלרגית, ביוזמת איגוד רופאי האלרגיה והאימונולוגיה הקלינית בישראל. תחלואה אלרגית שכיחה מאוד, עלולה לסכן חיים, ופוגעת באיכות חייהם של החולים. באירופה ובארה”ב הוחלט בשנים האחרונות על קיום פרויקטים לאומיים להעלאת המודעות לתחלואה אלרגית, בעוד שבישראל המודעות לתחלואה זו עדיין נמוכה ביותר.

במסגרת דיון מיוחד שנערך בוועדת החינוך של הכנסת אמרה פרופ’ ננסי אגמון לוין, יו”ר איגוד רופאי האלרגיה: “נדרש בדחיפות למצוא וליישם פתרון רוחבי אשר ייתן מענה והגנה לכל ילד הסובל מאלרגיה מסכנת חיים, בכל מוסד חינוכי בישראל. פתרון הסייעות הקיים היום נותן מענה רק לקבוצה מוגבלת של ילדים, ולפרקי זמן מוגבלים במהלך היום. לדוגמא, כיום אין מענה לילד אלרגי הלומד בכיתה ג’, או לילדים הנמצאים במוסד חינוכי בשעות הצהריים. שכיחות המחלות האלרגיות ממשיכה לעלות בעולם המערבי, כיום ניתן לאבחן ולטפל בהן בהצלחה רבה. בישראל של 2016 אף אחד לא צריך למות מאלרגיה”.

במהלך היום עלו היבטים נוספים בנושא ההתמודדות עם אלרגיות:

          רגישות לתרופות מהווה גורם משמעותי לתחלואה ותמותה בעולם המערבי ובשיראל, כמו גם סיבה למנוע טיפול תרופתי חיוני בשל רגישות לטיפול. כיום ניתן לאבחן, למנוע חשיפה לתרופות העלולות לגרום לתגובות מסוכנות ומנגד ל”טפל באלרגיה” ולאפשר שימוש בתרופות חיוניות גם אם התפתחה אליהן רגישות. אבחון וטיפול ברגישות לתרופות מבוצע בכל מרפאות האלרגיה בבתי החולים בישראל.

          האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית קורא להכליל תמ”ל ללא חלב פרה בסל התרופות לילדים עד גיל שנה הלוקים באלרגיה לחלב פרה.

          איגוד רופאי האלרגיה קורא להציב מזרק מציל חיים בממקומות ציבוריים בישראל, לדוגמא- בכל מקום בו מוצבת ערכת החיאה/דפיברילטור. להנהיג שילוט המפרט הרכב מזונות בכל מסעדה, לקדם רגולציה בנושא הרישום “עלול להכיל” על מוצרי מזון, ולקדם מחקר קליני ובסיסי בתחומים אלה בישראל.

אחד החידושים שהוצגו ביום המיוחד בכנסת הינו החלטת זכיין מזנוני הכנסת (סודקסו) להציב שילוט ראשון מסוגו במזנוני הכנסת השונים, תחת הכיתוב:

לתשומת לב הסועדים עם אלרגיה למזון

במקום זה מוגש מזון המכיל מרכיבים אשר עלולים לגרום לתגובות  אלרגיות: ביצים, חלב, אגוזים, שקדים, בוטנים, שומשום, סויה, חיטה, דגים ועוד.

לידיעתכם: ניתן להיעזר במרפאת המשכן במקרה של תגובה אלרגית.

בשיתוף: האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית

רקע כללי: כ- 40,000 איש בישראל נמצאים בסכנת חיים בשל מחלתם האלרגית

מסקר שבצע האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, ושנחשף היום בכנסת, עולה כי ב- 42% מבתי האב בישראל יש לפחות אדם אחד הסובל מאלרגיה. האיגוד מעריך כי בין 25% ל-30% מאזרחי ישראל סובלים ממחלה אלרגית אחת לפחות, כרבע מהם סובלים מתחלואה משמעתית וזקוקים לבירור וטיפול על ידי רופא מומחה.

הטיפול במחלות האלרגיות/אימונולוגיות עובר מהפכה בשנים האחרונות וכיום ניתן למנוע סבל ותמותה ואף להביא ל’החלמה’ ממחלות אלה. על פי הנתונים הקיימים כיום כ- 40,000 איש בישראל נמצאים בסכנת חיים בשל מחלתם האלרגית (נדרשים לשאת מזרק חירום בכל עת), כאשר בכל שנה נרשמים בארץ מקרי מוות  מאלרגיה למזון, תרופות, אסטמה, ארס דבורים ועוד.

קיימת עליה בשכיחות המחלות האלרגיות של דרכי הנשימה: נזלת אלרגית פוגעת באיכות החיים של כ 20% מכלל הישראלים, וכ- 8-10% מכלל האוכלוסייה סובלים מאסטמה, מרביתם מאסטמה אלרגית.

פרופ’ ננסי אגמון לוין, יו”ר האיגוד לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית: ” בישראל של 2016 אף אחד לא צריך למות מאלרגיה”.

במסגרת הדיונים בכנסת נמסר כי למרות הידע הרב שהצטבר בשנים האחרונות על הגורמים לאלרגיות בכלל, ואלרגיה נשימתית בפרט, בישראל המודעות לתחלואה האלרגית, לאמצעי האבחון שלה ובעיקר לטיפולים היעילים הקיימים היום, נמוכה ביותר. אבחון וטיפול במחלות אלרגיות שונות ניתנים לביצוע רק במרפאות לאלרגיה. קיים מחסור בשרות רפואי אלרגי, בבתי החולים ובקהילה ופרט באזורי הפריפריה בישראל. 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • טיפול ב-Lanadelumab מפחית התקפי אנגיואדמה תורשתית (J Allergy Clin Immunol)

  טיפול ב-Lanadelumab מפחית התקפי אנגיואדמה תורשתית (J Allergy Clin Immunol)

  בחולים עם אבחנה של אנגיואדמה תורשתית תועדה ירידה בשיעור ההתקפים החודשי עם טיפול ב- Lanadelumab, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו כפוסטר במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Allergy, Asthma & Immunology. לאחר שלושה שבועות, תועדה ירידה של 80% בשיעור התלקחויות אנגיואדמה תורשתית. הניתוח המלא של מחקר EMPOWER בשלב 4 כלל 113 חולים (גיל […]

 • תוצאות מאכזבות ל-Benralizumab לטיפול באורטיקריה כרונית ספונטנית (Br J Dermatol)

  תוצאות מאכזבות ל-Benralizumab לטיפול באורטיקריה כרונית ספונטנית (Br J Dermatol)

  מנתונים ממחקר בשלב 2b שפורסמו בכתב העת British Journal of Dermatology עולה כי טיפול ב- Benralizumab הביא לירידה כמעט מלאה בספירת אאזנופילים בדם בחולים עם אורטיקריה כרונית ספונטנית, אך למרות זאת, לא תועד שיפור קליני משמעותי בחולים אלו בהשוואה לפלסבו. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אורטיקריה כרונית ספונטאנית הינה מחלת עור אוטואימונית מגבילה, ששכיחותה נעה […]

 • למעלה משליש מהילדים עם אלרגיה למזון נחשפו למעשי בריונות (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAAAI)

  למעלה משליש מהילדים עם אלרגיה למזון נחשפו למעשי בריונות (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAAAI)

  מעשי בריונות על-רקע אלרגיה למזון נפוצים מאוד בקרב ילדים בגילים 5 עד 17 שנים, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Allergy, Asthma & Immunology. במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים משאלונים אלקטרוניים למילוי עצמי שנאספו ממדגם שכלל 295 ילדים בגילים 5 עד 17 שנים (גיל ממוצע של 9.5 שנים; […]

 • אלרגיות למזון ואנפילקסיס הקשור למזון (JAMA, CME)

  אלרגיות למזון ואנפילקסיס הקשור למזון (JAMA, CME)

  אלרגיות למזון ואנפילקסיס הן אתגר בריאותי משמעותי, המשפיע על אנשים בכל הגילים. סקירה זו מתעמקת בפתופיזיולוגיה, באפידמיולוגיה, באלרגנים נפוצים, בהיסטוריה טבעית, בהתייצגות קלינית, באבחון, במניעה ובטיפול באלרגיות למזון בתיווך נוגדני IgE, עם דגש מיוחד על תסמונת אלפא-גל. הבנת המורכבות של מצבים אלה חיונית בעבור רופאים, מטופלים ובני משפחותיהם כדי להבטיח טיפול נכון ומניעה של תגובות אלרגיות חמורות.

 • הופעה מוקדמת של אקזמה מלווה בסיכון מוגבר לאלרגיות למזון בילדים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAAAI)

  הופעה מוקדמת של אקזמה מלווה בסיכון מוגבר לאלרגיות למזון בילדים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAAAI)

  הופעה מוקדמת של אקזמה לפני גיל ארבעה חודשים מלווה במספר גדול יותר של אלרגיות למזון בילדים, זאת לצד עליה בסיכון לאסתמה, בהשוואה להופעת אקזמה לאחר גיל שנה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Allergy, Asthma & Immunology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע כי אקזמה הינה אחד הגורמים המשמעותיים […]

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן Omalizumab להפחתת תגובות אלרגיות למזון במבוגרים וילדים (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן Omalizumab להפחתת תגובות אלרגיות למזון במבוגרים וילדים (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר מתן Omalizumab (זולאייר) להפחתת תגובות אלרגיות למזון במבוגרים ובמרבית הילדים. ההמלצה לחולים עם אלרגיה למזון הינה ליטול את התרופה באופן סדיר במטרה להפחית את הסיכון לתגובות אלרגיות למזון, כולל אנאפילקסיס, במקרה של חשיפה אקראית לאלרגן אחד או יותר. הזריקה אינה מאושרת לטיפול דחוף במקרים של תגובה […]

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תכשיר פומי ראשון לטיפול בדלקת וושט אאזנופילית (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תכשיר פומי ראשון לטיפול בדלקת וושט אאזנופילית (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר מתן תרחיף פומי של Budesonide, הטיפול הפומי הראשון מסוגו לחולים עם דלקת וושט אאזנופילית (Eosinophilic Esophagitis). תרחיף פומי של Budesonide הינו תכשיר סטרואידלי המיועד לטיפול במשך 12 שבועות כנגד דלקת וושט אאזנופילית במבוגרים וילדים מגיל 11 שנים. בעבר פותחו פורמולות שונות של קורטיקוסטרואידים לטיפול בחולים עם […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה