Asthma

גורמי סיכון להתלקחויות אסתמה בילדים בגיל בית-ספר (Int Arch Allergy Immunol)

במאמר שפורסם בכתב העת International Archives of Allergy and Immunology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התלקחות אסתמה בשנה האחרונה, משך אסתמה קצר והעדר טיפול למניעת התלקחויות אסתמה זוהו כגורמי סיכון להתלקחות אסתמה בילדים בגילאי בית-ספר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הכרת גורמי סיכון להתלקחויות אסתמה עשויה להפחית את הסיכון לתחלואה ותמותה עקב מחלת הריאות. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את גורמי הסיכון הקשורים עם התלקחויות אסתמה בקרב ילדים בגילאי בית-ספר.

המחקר כלל ילדים שטופלו במרפאת חוץ לטיפול באלרגיה ואסתמה בילדים, אשר אובחנו עם אסתמה. החולים והמטפלים השלימו שאלונים, אשר כללו מידע אודות מאפיינים דמוגרפיים ומדדים להערכת חשיפה סביבתית בשילוב עם היסטוריה קודמת של מחלת הריאות. עוד הושלמו בדיקות מעבדה, כולל ספירת דם מלאה, רמות IgE בדם, תבחין עורי ותפקודי ריאות.

מדגם המחקר כלל 431 ילדים (288 גברים, 66.8%) בגיל חציוני של 8.1 שנים, מהם 265 עם ריגוש לאלרגנים באוויר. החוקרים מדווחים כי אסתמה הייתה מאוזנת היטב ב-154 ילדים (35.7%), מאוזנת חלקית ב-53 חולים (12.3%) ולא-מאוזנת ב-143 חולים (33.2%). התלקחות אסתמה תועדה ב-81 חולים (18.8%).

מניתוח רב-משתני עלה כי היסטוריה של התלקחות אסתמה בשנה האחרונה (יחס סיכויים של 20.73, p<0.001), משך אסתמה קצר משנתיים וחצי (יחס סיכויים של 2.58, p=0.001) והעדר טיפול בקרה סדיר (יחס סיכויים של 4.12, p=0.005) נקשרו כולם עם סיכון מוגבר להתלקחות אסתמה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי הכרת גורמי סיכון להתלקחות אסתמה עשויה לסייע לרופאים המטפלים בילדים בגיל בית-ספר עם אסתמה הודות להתערבות מתאימה ומוקדמת למניעת התלקחויות של מחלת הריאות.

 

Int Arch Allergy Immunol. 2022 Nov 3

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • טיפול ב-Lanadelumab מפחית התקפי אנגיואדמה תורשתית (J Allergy Clin Immunol)

  טיפול ב-Lanadelumab מפחית התקפי אנגיואדמה תורשתית (J Allergy Clin Immunol)

  בחולים עם אבחנה של אנגיואדמה תורשתית תועדה ירידה בשיעור ההתקפים החודשי עם טיפול ב- Lanadelumab, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו כפוסטר במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Allergy, Asthma & Immunology. לאחר שלושה שבועות, תועדה ירידה של 80% בשיעור התלקחויות אנגיואדמה תורשתית. הניתוח המלא של מחקר EMPOWER בשלב 4 כלל 113 חולים (גיל […]

 • דעת המומחים לאנדוקרינולוגיה והמלצות האיגוד לרפואת המתבגרים לגבי הטיפול בחסר בויטמין  D בילדים ובמתבגרים (CME)

  דעת המומחים לאנדוקרינולוגיה והמלצות האיגוד לרפואת המתבגרים לגבי הטיפול בחסר בויטמין  D בילדים ובמתבגרים (CME)

  חסר בויטמין D נפוץ מאוד בילדים ובמתבגרים באופן גלובלי. בגיל הילדות חסר זה יכול להוביל לרככת, לנכות ואף לתחלואה מסכנת חיים. בעשור השני לחיים מסת העצם גדלה משמעותית ולכן גיל ההתבגרות הינו תקופה קריטית לבריאות העצם בהמשך החיים. מעבר לכך, הידע לגבי השפעותיו הגופניות של ויטמין D שאינן קשורות בבריאות העצם הולך ומתרחב. קיימת חשיבות רבה להקפדה על ערכי ויטמין D תקינים בגיל הילדות וההתבגרות. מוצגות כאן יחד עמדת המומחים באנדוקרינולוגיה מהעיתון expert opinion of endocrinology and metabolism ונייר העמדה של האיגוד לרפואת המתבגרים, שפורסם בעיתון לרפואת המתבגרים, כדי לסכם את ההמלצות הנוגעות לבירור ולטיפול בחסר בויטמין D בילדים ובמתבגרים.

 • יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים עם בקע מפשעתי, השלמת תיקון בקרע לאחר השחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים הובילה לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו לפני השחרור מבית החולים. במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הבטיחות של תיקון בקע מפשעתי לפני שחרור מיחידת טיפול […]

 • הנקה בלבד לאורך פרק זמן ארוך יותר עשויה להגן מפני ממאירויות המטולוגיות בילדים (JAMA Netw Open)

  הנקה בלבד לאורך פרק זמן ארוך יותר עשויה להגן מפני ממאירויות המטולוגיות בילדים (JAMA Netw Open)

  הנקה בלבד למשך שלושה חודשים לפחות לווה בסיכון מופחת לממאירויות המטולוגיות בילדים, בהשוואה להנקה לפרק זמן קצר יותר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. מנגד, לא זוהה קשר בין הנקה ובין הסיכון לגידולים במערכת העצבים המרכזית, גידולים סולידיים או נוירובלסטומה. החוקרים השלימו מחקר מבוסס-אוכלוסייה להערכת נתונים אודות 309,473 ילדים (51.3%) בנים […]

 • תוצאות מאכזבות ל-Benralizumab לטיפול באורטיקריה כרונית ספונטנית (Br J Dermatol)

  תוצאות מאכזבות ל-Benralizumab לטיפול באורטיקריה כרונית ספונטנית (Br J Dermatol)

  מנתונים ממחקר בשלב 2b שפורסמו בכתב העת British Journal of Dermatology עולה כי טיפול ב- Benralizumab הביא לירידה כמעט מלאה בספירת אאזנופילים בדם בחולים עם אורטיקריה כרונית ספונטנית, אך למרות זאת, לא תועד שיפור קליני משמעותי בחולים אלו בהשוואה לפלסבו. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אורטיקריה כרונית ספונטאנית הינה מחלת עור אוטואימונית מגבילה, ששכיחותה נעה […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה