COPD

תוצאות חיוביות ל-eTrieve™ בניסוי קליני ראשון בבני אדם לטיפול בתסחיף ריאתי (הודעת מגנטו )

הצנתר הייחודי של החברה לסילוק קרישי דם המבוסס על שדות חשמליים, עמד ביעדי הבטיחות וההיתכנות של הניסוי

הנתונים, שמראים הפחתה משמעותית של היחס בין החדר הימני והחדר השמאלי של הלב ושיפור בתסמיני PE, הוצגו בכנס Biomed Israel

מגנטו, חברת למכשור רפואי שמפתחת פתרונות חדשניים להוצאת קרישי דם לצורך טיפול בשבץ מוחי איסכמי ובתסחיף ריאתי, הציגה היום נתונים חיוביים מניסוי קליני ראשון בבני אדם שמעידים על הבטיחות וההיתכנות של מערכת eTrieve, צנתר חדשני שמבוסס על שדה חשמלי להוצאת קרישי דם. הניסוי נערך על חולים עם תסחיף ריאתי (PE). הנתונים, שהוצגו היום ב Biomed Israel 2022, הכנס הבינלאומי המוביל בישראל למדעי החיים ול-HealthTech (10-12 במאי, תל אביב), הראו הפחתה משמעותית של היחס בין החדר הימני והחדר השמאלי של הלב ושיפור בתסמיני PE.

מגנטו הוקמה במסגרת החממה Incentive של פרגרין ונצ’רס, על סמך טכנולוגיה שנתנה ברשיון מTechnologies BGN, חברת מסחור הטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. פרגרין ונצ’רס תומכת במגנטו מאז הקמתה.

בני דילמוני, מנכ”ל מגנטו, אמר, “אנחנו מאוד מרוצים מתוצאות הניסוי הקליני הראשון בבני אדם, שמדגימות את הבטיחות והיעילות של הטכנולוגיה החדשנית שלנו, כפי שהתקבלו גם בניסויים פרה-קליניים. הצנתר החדשני שלנו הוא פתרון פורץ דרך שיכול לחולל מהפך בטיפול במצבים שנגרמים על ידי קרישי דם, כמו תסחיף ריאתי. הטכנולוגיה מייצרת כוחות קישור חזקים בין צנתר ה-eTrieveTM לבין קריש הדם שמאפשרים הסרה יעילה של הקריש מבלי להפעיל כוחות גדולים על דפנות כלי הדם, תוך מזעור הדימום ובצורה שמאפשרת הוצאה גם של קרישי דם מרוחקים. אנו סבורים שהפתרון החדשני שלנו ישנה את צורת הטיפול בקרישי דם ויעזור למטופלים להחלים בצורה בטוחה ממצבים מסכני חיים כמו תסחיף ריאתי. אנו מתכוננים להשקת הניסוי הפיבוטלי שלנו על יותר מ-100 מטופלים במספר מרכזים רפואיים בארה”ב ובאירופה, שמתוכנן להתחיל מאוחר יותר השנה”.

פרופ’ פיוטר מוזיאלק מבית החולים ג’ון פול II בקרקוב, פולין, ואחד מחוקרי הניסוי, אמר, “מגנטו מספקת פתרון ייחודי להסרה בטוחה ויעילה של קרישי דם שחוסמים כלי דם גדולים בעורקים של חולים עם תסחיף ריאתי ברמת סיכון בינונית או גבוהה. השילוב של ‘שואב אבק’ בעל קוטר גדול עם חילוץ אלקטרו-מכאני של קרישי דם מאפשר פתרון מידי לקוצר נשימה והחלמה מהירה של מערכת הלב והריאות”.

הניסוי הפרוספקטיבי, הראשון בבני אדם, שנערך במספר מרכזים וללא סמיות, בחן את הבטיחות הראשונית ואיכות הפעולה של eTrieve בטיפול בחולים עם תסחיף ריאה חריף. בניסוי השתתפו 10 חולים בשלושה אתרים בדנמרק ובפולין. התוצאות מראות שההליך, שבוצע תחת טשטוש קל בלבד, היה בטוח וללא סיבוכים שקשורים לצנתר. הצנתר עמד ביעד המרכזי, עם הפחתה משמעותית ביחס הנפחים של חדר הלב הימני לעומת החדר השמאלי 48 שעות לאחר הצנתור. הוסרו קרישי דם בעלי נפח משמעותי והודגמה הקלה בתסמינים שנובעים מתסחיף הריאה. הצנתר הסיר קרישי דם טריים וגם כאלו שכבר התקשו, והצליח לחלץ בהצלחה קרישי דם מכל גודל וסוג, גם במיקומים שלא ניתן היה להגיע אליהם בבטחה בעזרת שיטות אחרות.

פרופ’ אסגר אנדרסן, מבית החולים של אוניברסיטת אורהוס, דנמרק, וחוקר ראשי במחקר, הוסיף, “שאיבה בקוטר גדול של קרישי דם מרכזיים, בשילוב האפשרות לחלץ קרישי דם מרוחקים עם צנתר eTrieve, משפרת את היכולת לחדש בצורה מלאה את זרימת הדם לאחר תסחיף ריאתי”.

אודות eTrieve

eTrieve הוא צנתר חדשני להסרת קרישי דם תוך שימוש בתכונות החשמליות של הקרישים. כאשר מופעל מתח על הצנתר, קריש הדם, שיש לו מטען חשמלי שלילי, נקשר בחוזקה לאלקטרודה החיובית של הצנתר, ומתאפשרת הסרה בטוחה של קריש הדם.

אודות תסחיף ריאתי

תסחיף ריאתי הוא קריש דם שנוצר בכלי דם בגוף (לעתים קרובות ברגל), נודד לעורק הריאה וחוסם בפתאומיות את זרימת הדם. כ-400,000 אנשים מאובחנים בארה”ב מדי שנה עם תסחיף ריאתי. מתוכם, כ-200,000 אנשים לוקים בתסחיף ריאתי חמור דיו כדי לגרום לעומס על החדר הימני בלב, והם יכולים להיעזר בטיפול צנתור. תסחיף ריאתי עם עומס של חדר הלב הימני כרוך בקרישי דם רבים, תמותה גבוהה ופרוגנוזה גרועה. שוק הטיפול בתסחיף ריאתי גדל בשל הגישה העדכנית לטיפול במחלה, ומוערך בארה”ב כדי 2 מיליארד דולר.

אודות מגנטו

מגנטו מפתחת פתרונות חדשניים להסרת קרישי דם לצורך טיפול בשבץ איסכמי ובתסחיף ריאתי. הפתרון של החברה מאפשר הוצאה מהירה של קרישי דם בעזרת צנתר קטן היקף שאינו פוגע בדפנות כלי הדם ובה בעת נצמד בחוזקה לקריש הדם לכל אורכו. החברה נוסדה בחממת Incentive של פרגרין ונצ’רס, על ידי יובל טף, סמנכ”ל טכנולוגיה ומייסד, על סמך טכנולוגיה שפותחה על ידי פרופ’ יצחק אוריון מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ושנתנה ברשיון מ-BGN Technologies, חברת מסחור הטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים