Diagnostic radiology

 המרכז הרפואי א.ר.ם משיק מכשיר חדשני לבדיקת CT בקרינה מינימלית המותאם למטופלי אף אוזן גרון (הודעת א.ר.ם)

הודעת א.ר.ם:

המרכז הרפואי א.ר.ם משיק מכשיר חדשני לבדיקת CT בקרינה מינימלית המותאם למטופלי אף אוזן גרון. המשמעות היא שמטופלים הזקוקים לאבחון רפואי המשלב טווח נרחב מאזורי הא.א.ג (כמו למשל, צילום המשלב את הלסת העליונה יחד עם הסינוסים), יכולים לבצע אותו בצילום אחד וברמת קרינה נמוכה משמעותית. בדיקת ה- CT בקרינה מינימלית למטופלי אף אוזן גרון מבוצעת ע”י מכשיר Cone Beam CT הייעודי למטופלי אף אוזן גרון.

מכשיר ה-CBCT הינו מכשיר מתקדם בענף הדימות שעד לאחרונה נתן מענה נקודתי ויעיל עבור מטופלים הנדרשים לבצע בדיקות דימות לאזור הפה ולסת בלבד. במרכז הרפואי א.ר.ם פעלו על מנת להכניס לארץ דגם מתקדם של המכשיר, בהכוונה ובמיקוד בתחום האף אוזן גרון. מהיום, מטופלים הזקוקים לבדיקת CT באזורים אלו, יוכלו לבצע את בדיקת הדימות ביעילות, בבטיחות, במהירות ועם רמת קרינה מינימלית ב+השוואה לכל מכשירCT  רגיל.

בדיקות דימותCT  הן כלי שכיח וחשוב בעולם הרפואה ומטרתן לתת תמונה תלת ממדית של פנים הגוף, לצורך אבחון רפואי. היתרון האבחוני של הבדיקה הוא משמעותי, אך במקביל ידועים סיכונים בריאותיים עקב רמת הקרינה הגבוהה של המכשיר.

כמקובל ברחבי העולם, כשמדובר במקרי פה ולסת קיימת חלופה לבדיקות ה CT הרגילות והיא על ידי שימוש במכשיר ה-CBCT. מדובר במכשיר CT קטן ממדים, בעל דיוק רב המבוסס על טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת ואשר פועל עם קרינה מופחתת משמעותית, בהשוואה למכשיר CT רגיל.

בישראל עד לאחרונה, שימש מכשיר CBCT דומה את רופאי הפה ולסת בלבד. ביוזמת א.ר.ם המרכז הרב-תחומי לרפואת א.א.ג, נרכש דגם CBCT משודרג אשר נועד לצרכים הייעודיים של תחום האף אוזן גרון. את הפעילות הקלינית מובילים פרופ’ רועי לנדסברג ופרופ’ עודד נחליאלי ובכדי להעניק את השירות המיטבי יחד עם פיענוח איכותי ומהיר, הורחב הצוות הרפואי וצורפו למערך טכנאי CT ומומחה לרדיולוגיית ראש-צוואר, שהוכשרו במיוחד לתחום הא.א.ג.

המשמעות היא, שמטופלים הזקוקים לאבחון רפואי המשלב טווח נרחב מאזורי הא.א.ג (כמו למשל, צילום המשלב את הלסת העליונה יחד עם הסינוסים), יכולים לבצע אותו בצילום אחד וברמת קרינה נמוכה משמעותית (בין 10% – 30% מצילום דימות רגיל – תלוי בפרוטוקול הבדיקה). “היתרון בשירות החדש הוא קודם כל בקרינה הנמוכה של המכשיר, אך גם בנוחות ובזמינות הבדיקה”, מסביר פרופ’ רועי לנדסברג. “באופן רגיל, כאשר חולה נזקק לבדיקת דימותCT  הוא צריך לקבל התחייבות מקופת החולים ולקבוע תור. זה יכול לקחת שבועות ארוכים, ומעבר לטרחה שבדבר, הזמן יכול להיות קריטי כשמדובר במקרים חמורים שזקוקים לטיפול בדחיפות. מכשיר ה-CBCT  החדש מאפשר לנו להגיע לאבחנה בסמוך לביקור של המטופל אצל הרופא המפנה וב”זמן אמת” – כאשר קיימים תסמינים. המשמעות היא, שאנחנו יכולים לקבל אבחון כאן ועכשיו ולהמליץ על טיפול מתאים, באופן מיידי”.

שירות מסודר ובזמינות מרבית של בדיקות במכשיר ה-CBCT לצרכי תחום האף אוזן גרון, כמו למשל בדיקות דימות של האוזניים, הסינוסים ונתיבי האוויר העליונים, ניתן להשיג כיום רק במרכז הרפואי א.ר.ם. דגם המכשיר הינו המתקדם בתחומו, ובין השאר יתרונו במפתח הבדיקה הרחב שלו -של 20*17 ס”מ, השונה מהמכשירים הקיימים היום לרפואת פה ולסת, שהינם בעלי מפתח סריקה של 5 – 8 ס”מ בלבד. טווח הצילום הרחב מאפשר לרופא המטפל לקבל תמונת מצב איכותית יותר של האזור המצולם ולאבחן אותו בדיוק מרבי.

“אנחנו יודעים שמרכזים רפואיים נוספים מתחילים להתעניין בשימוש במכשיר וזו בשורה נהדרת. מדובר בתחילתה של מהפכה. אנחנו מצפים שבכל הארץ יתחילו לעבוד עם המכשיר כי למעשה זה האינטרס של כולנו הן עבורנו והן עבור המטופלים”, מסכם פרופ’ לנדסברג.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • האם בינה מלאכותית יכולה לצמצם טעויות בפענוח בדיקות הדמיה? (Radiology)

  האם בינה מלאכותית יכולה לצמצם טעויות בפענוח בדיקות הדמיה? (Radiology)

  פענוח בדיקות הדמיה הינה משימה מאתגרת הדורשת זמן רב של רופאים ולמרות זאת מלווה בשכיחות לא מבוטלת של טעויות בפענוח בדיקות ההדמיה. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Radiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מערכת בינה מלאכותית של ChatGPT-4 עשויה לסייע לרדיולוגים בבחינה חוזרת וזיהוי טעויות בדו”חות הרדיולוגיים ע”י זיהוי הטעויות הנפוצות […]

 • ניידות הרנטגן הראשונות: המלחמה של מארי קירי - מאמר אורח מאת עופר בן חורין

  ניידות הרנטגן הראשונות: המלחמה של מארי קירי - מאמר אורח מאת עופר בן חורין

  עופר בן חורין, בעל נסיון כ-20 שנה באפליקציות, מחקרי תרופות והדרכה בתחום ה-MRI מחבר הספר "MRI המדריך המלא-רפואה ופיזיקה נפגשות" משתף במאמרו על פיתוח חשוב נוסף של זוכת פרס הנובל מארי קירי: הקמת יחידות רנטגן ניידות שהגיעו לקו החזית ואפשרו ל-150 אחיות בשטח לסייע במאמץ המלחמתי ולהעריך במהירות חיילים פצועים

 • כלל חדש שעוזר להחליט מתי כדאי לעשות בדיקת CT למבוגרים לאחר נפילה (CMAJ)

  כלל חדש שעוזר להחליט מתי כדאי לעשות בדיקת CT למבוגרים לאחר נפילה (CMAJ)

  במאמר שפורסם בכתב העת Canadian Medical Association Journal, מדווחים החוקרים על מחקר שיכול ליעל את הטיפול במחלקות החירום במבוגרים שנפלו. המחקר מציע כלל החלטה חדש לבדיקת CT, על מנת לזהות דימום תוך-גולגלתי לאחר נפילה באוכלוסייה המבוגרת. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נפילות בקרב אוכלוסיית הקשישים הן תופעה נפוצה וגורם מרכזי לדימומים תוך-גולגולתיים כתוצאה מטראומה. מבוגרים […]

 • העתיד הבריאותי של אנשים שחלו בסרטן בילדות (JAMA, CME)

  העתיד הבריאותי של אנשים שחלו בסרטן בילדות (JAMA, CME)

  כ-500,000 אנשים החיים כיום בארה”ב שרדו את מחלת הסרטן בילדותם, ומספר זה גדל מדי שנה. יותר מ-95% מהאנשים שחלו בסרטן בילדות יסבלו מבעיה בריאותית משמעותית עד גיל 45, וכשליש יסבלו מבעיות בריאות כרוניות חמורות או מסכנות חיים.

 • העתיד הבריאותי של אנשים שחלו בסרטן בילדות (JAMA, CME)

  העתיד הבריאותי של אנשים שחלו בסרטן בילדות (JAMA, CME)

  כ-500,000 אנשים החיים כיום בארה"ב שרדו את מחלת הסרטן בילדותם, ומספר זה גדל מדי שנה. יותר מ-95% מהאנשים שחלו בסרטן בילדות יסבלו מבעיה בריאותית משמעותית עד גיל 45, וכשליש יסבלו מבעיות בריאות כרוניות חמורות או מסכנות חיים.

 • ביופסיית כליה מילעורית מהווה גישה בטוחה לכליות קטנות (מתוך כנס ה-ASN Kidney Week)

  ביופסיית כליה מילעורית מהווה גישה בטוחה לכליות קטנות (מתוך כנס ה-ASN Kidney Week)

  ביופסיית כליה מילעורית מהווה אפשרות ישימה ובטוחה להערכת חולים עם כליות קטנות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-Kidney Week מטעם ה-American Society of Nephrology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שביופסיית כליה מילעורית הינה כלי נפוץ בשימוש לאבחנה של מחלת כליות כרונית והפרעות כלייתיות אחרות, כליות קטנות מהוות התווית-נגד לפרוצדורה לאור גישה […]

 • למען מפוני הדרום והצפון: מור פתחה מוקד ייעודי לתיאום בדיקות MRI (הודעת מכוני מור)

  למען מפוני הדרום והצפון: מור פתחה מוקד ייעודי לתיאום בדיקות MRI (הודעת מכוני מור)

  מכוני מור ומור אינסייד החלו בהפעלת מוקד טלפוני ייעודי לתיאום תורים לבדיקות -MRI עבור כלל מפוני הדרום והצפון.   כדי להקל על יכולתם של התושבים המפונים בניהול בריאותם וצרכיהם הרפואיים, כאשר הם נמצאים הרחק מביתם, המוקד ייתן מענה מותאם ובהתאם לצרכים ולדחיפות הרפואית. המוקד יעניק מענה למפונים לצורך תיאום תור לבדיקות MRI, תוך כדי קבלת […]

 • בדיקת CT עשויה לסייע בחיזוי התקדמות COPD (מתוך Chest)

  בדיקת CT עשויה לסייע בחיזוי התקדמות COPD (מתוך Chest)

  שילוב שינויים ריאתיים בבדיקת CT עם מאפיינים דמוגרפיים במודל לימוד מכונה הוביל לשיפור יכולת חיזוי התקדמות למחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) בקרב מטופלים בסיכון למחלת הריאות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Chest. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עישון סיגריות הינו גורם הסיכון למחלת הריאות הכרונית, כאשר מעשנים שפיתחו COPD מצויים […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה