Melanoma & BCC

טיפול ניאו-אדג’וונטי ב-T-VEC עשוי לשפר הישרדות חולים עם מלנומה נתיחה (JAMA Oncol)

הטיפול האימונותרפי ב-T-VEC (Talimogene Laherparepvec) מלווה בשיפור משמעותי בשיעורי ההישרדות לאחר חמש שנים בחולים עם מלנומה נתיחה, כולל הישרדות כוללת, בהשוואה לניתוח בלבד בחולים עם מלנומה מתקדמת ונתיחה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

החוקרים השלימו מחקר בשלב 2, אקראי, בתווית-פתוחה, שכלל 150 חולים עם מלנומה בשלב IIIB עד IVM1a ולפחות נגע עורי, תת-עורי או בקשרית לימפה. החולים חולקו באקראי לקבלת שש מנות טיפול ניאו-אדג’וונטי ב-T-VEC ולאחר מכן ניתוח (קבוצה 1), או ניתוח בלבד (קבוצה 2). החוקרים יכלו להמשיך עם טיפול משלים בהתאם לבחירתם.

הטיפול ב-T-VEC ניתן כזריקה לתוך הנגע ביום הראשון בשבועות 1, 4, 6, 8, 10 ו-12 עד לניתוח, העדר גידולים מתאימים לזריקה, או אי-סבילות.

תוצא הסיום העיקרי היה הישרדות ללא-הישנות; תוצאי סיום אחרים כללו הישרדות כוללת, הישרדות ללא-אירועים והישרדות ללא גרורות מרוחקות.

בשתי הקבוצות שלבי המחלה היו דומים בתחילת המחקר, 13.7% מהחולים בקבוצה 1 ו-31.9% מאלו בקבוצה 2 קיבלו טיפול משלים.

לאורך חציון מעקב של 63.3 חודשים, שיעורי הישרדות ללא-הישנות לאחר חמש שנים עמדו על 22.3% בקרב אלו תחת טיפול ב-T-VEC, לעומת 15.2% בקרב אלו שהופנו לניתוח בלבד (יחס סיכון של 0.76). בקרב חולים בזרוע הטיפול ב-T-VEC תועד עוד שיפור ממושך בשיעורי הישרדות ללא-אירועים לאחר חמש שנים (43.7% לעומת 27.4%; יחס סיכון של 0.57) ושיעורי הישרדות כוללים לאחר חמש שנים (77.3% לעומת 62.7%, יחס סיכון של 0.54).

בקרב חולים בזרוע טיפול ב-T-VEC תועד שיפור בהישרדות ללא-גרורות מרוחקות (יחס סיכון של 0.73, רווח בר-סמך 95% של 0.57-0.94).

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ניאו-אדג’ונטי ב-T-VEC עם ניתוח משפר תוצאים על-רקע ממאירות, בהשוואה לניתוח בלבד, עם פרופיל בטיחות מתקבל על הדעת.

JAMA Oncol, Aug 10, 2023

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • גיל מבוגר ומין זכר מלווים בסיכון מוגבר לאבחנה של מלנומה ראשונית נוספת (JAMA Dermatol)

  גיל מבוגר ומין זכר מלווים בסיכון מוגבר לאבחנה של מלנומה ראשונית נוספת (JAMA Dermatol)

  לאחר אבחנה ראשונה של מלנומה פולשנית ראשונית, גיל מבוגר ומגדר זכרי הינם גורמי סיכון אפשריים לאבחנה של מלנומה נוספת בשלב מוקדם יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי העלייה החדה בהיארעות מלנומה עורית, לצד מספרים גדולים יותר של מלנומות המאובחנות בשלבים מוקדמים יותר ושיפור בטיפול במלנומה […]

 • יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים עם בקע מפשעתי, השלמת תיקון בקרע לאחר השחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים הובילה לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו לפני השחרור מבית החולים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • תוצאות מאכזבות למשלב Rilzabrutinib עם סטרואידים במינון נמוך לטיפול בפמפיגוס (J Invest Dermatol)

  תוצאות מאכזבות למשלב Rilzabrutinib עם סטרואידים במינון נמוך לטיפול בפמפיגוס (J Invest Dermatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Investigative Dermatology עולה כי מתן Rilzabrutinib בשילוב עם סטרואידים במינון נמוך לא הוביל להפוגה מלאה בחולים עם אבחנה חדשה או הישנות פמפיגוס. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול ארוך-טווח בקורטיקוסטרואידים במינון גבוה בחולים עם פמפיגוס בדרגה בינונית-עד-חמורה כרוך בתופעות לוואי וטיפול ממוקד, דוגמת Rilzabrutinib (מעכב Bruton Tyroskine Kinase), […]

 • השימוש באיזוטרטינואין והקשר לאובדנות ולהפרעות פסיכיאטריות: מטה אנליזה (JAMA)

  השימוש באיזוטרטינואין והקשר לאובדנות ולהפרעות פסיכיאטריות: מטה אנליזה (JAMA)

  איזוטרטינואין (רואקוטן) הינה נגזרת של רטינואידים (ויטמין A) המשמשת לטיפול באקנה וולגריס (Acne Vulgaris) קשה שלא הגיבה לקוי טיפול מוקדמים. ד"ר עדי זיו, עורך מדור ילדים, משתף מחקר מה-JAMA Dermatology שעסק בהערכת הסיכון היחסי והמוחלט לאובדנות ולתחלואה נפשית בקרב המשתמשים באיזוטרטינואין, ומוסיף מהערותיו.

 • לתרופות אימונו-מודולטוריות אין השפעה על יעילות חיסונים כנגד קורונה (J Am Acad Dermatol)

  לתרופות אימונו-מודולטוריות אין השפעה על יעילות חיסונים כנגד קורונה (J Am Acad Dermatol)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול בתרופות ביולוגיות ומעכבי מולקולה קטנה אינו פוגע בהשפעה המגנה של חיסוני קורונה מפני אשפוזים של חולים עם פסוריאזיס והידראדניטיס סופורטיבה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ידוע אם טיפול אימונו-מודלטורי עלול לפגוע ביעילות חיסונים […]

 • תוצאות מאכזבות ל-Benralizumab לטיפול באורטיקריה כרונית ספונטנית (Br J Dermatol)

  תוצאות מאכזבות ל-Benralizumab לטיפול באורטיקריה כרונית ספונטנית (Br J Dermatol)

  מנתונים ממחקר בשלב 2b שפורסמו בכתב העת British Journal of Dermatology עולה כי טיפול ב- Benralizumab הביא לירידה כמעט מלאה בספירת אאזנופילים בדם בחולים עם אורטיקריה כרונית ספונטנית, אך למרות זאת, לא תועד שיפור קליני משמעותי בחולים אלו בהשוואה לפלסבו. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אורטיקריה כרונית ספונטאנית הינה מחלת עור אוטואימונית מגבילה, ששכיחותה נעה […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה