Parkinson

האם יש תועלת לתרגילי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק בחולי פרקינסון? (JAMA Neurol)

בחולים עם מחלת פרקינסון בדרגה קלה-עד-בינונית אין תועלת רבה לתרגילי פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון במסגרת מחקר אקראי ומבוקר את התועלת הקלינית של טיפול פיזיותרפי מותאם אישית וריפוי בעיסוק בחולי פרקינסון. מחקר PD REHAB Trial הינו מחקר רב-מרכזי, בתווית-פתוחה, שכלל 762 חולים עם מחלת פרקינסון בדרגה קלה-עד-בינונית, שגויוסו מ-38 אתרים ברחבי בריטניה.

משתתפים עם מוגבלות בפעילויות יומיומיות חולקו באקראי לקבוצת פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק או לקבוצה ללא טיפול. התוצא העיקרי היה מדד NEADL (Nottingham Extended Activities of Daily Living) שלושה חודשים לאחר ההקצאה האקראית. תוצאים משניים כללו את איכות החיים הבריאותית, אירועים חריגים ואיכות החיים של המטפל. התוצאים נבחנו לפני המחקר ולאחר מכן לאחר 3, 9 ו-15 חודשים מההקצאה האקראית.

מבין 762 המשתתפים במחקר (גיל ממוצע של 70 שנים), 381 משתתפים לקחו חלק בתרגילי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ו-381 לא קיבלו כל טיפול. לאחר שלושה חודשים, לא תועדו הבדלים בין הקבוצמות במדדי NEADL (P=0.41) או בשאלון Parkinson Disease Questionnaire-39 (p=0.99). חציון זמן המגע עם המטפל עמד על ארבעה ביקורים של 58 דקות במהלך שמונה שבועות. ניתוח מדדים חוזרים לא הדגים הבדלים במדדי NEADL, אך זוהו הבדלים קטנים לטובת הטיפול במדדי Parkinson Disease Questionnaire-39 ו-EuroQOL-5D. לא תועדו הבדלים באירועים חריגים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק לא לוו בשיפור משמעותי קלינית בטווח המיידי או בטווח הבינוני בפעילויות יומיומיות או באיכות החיים של חולים עם מחלת פרקינסון בדרגה קלה-עד-בינונית. עדויות אלו אינן תומכות בהמלצה לפיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק בחולים עם מחלת פרקינסון בשלב מוקדם.

JAMA Neurol. Published online January 19, 2016

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • ביופסיית עור מסייעת באבחנה מדויקת של מחלת פרקינסון והפרעות נוירו-קוגניטיביות אחרות (JAMA)

  ביופסיית עור מסייעת באבחנה מדויקת של מחלת פרקינסון והפרעות נוירו-קוגניטיביות אחרות (JAMA)

  ביופסיית עור פשוטה עשויה לסייע בזיהוי צורה חריגה של אלפא-סינוקלאין (Phosphorylated Alpha-Synuclein) ברמת דיוק גבוהה בחולים עם הפרעות נוירו-דגנרטיביות דוגמת מחלת פרקינסון. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סינוקלאינפתיות כוללות מחלות פרקינסון, דמנציה עם גופיפי לואי, Multiple System Atrophy ו-Pure Autonomic Failure. בכל שנה מאובחנים כ-200,000 חולים חדשים בארצות הברית עם מחלת פרקינסון, דמנציה עם גופיפי […]

 • פעילות גופנית יעילה כמו תרופות או פסיכותרפיה להקלה על דיכאון (Br Med J)

  פעילות גופנית יעילה כמו תרופות או פסיכותרפיה להקלה על דיכאון (Br Med J)

  פעילות גופנית הדגימה יעילות דומה לזו של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי להקלה על דיכאון, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת British Medical Journal. פעילות גופנית אינטנסיבית והליכה או ריצה, יוגה ואימוני כוח, היו יעילים במיוחד. החוקרים השלימה סקירת ספרות וערכו מטה-אנליזה שכללה 218 מחקרים אקראיים עם 14,170 משתתפים עם דיכאון. המחקרים בחנו צורות […]

 • מדוע מטופלים לא מתמידים בתרגילי פיזיותרפיה ביתיים? (JNPT)

  מדוע מטופלים לא מתמידים בתרגילי פיזיותרפיה ביתיים? (JNPT)

  חוסר ההתמדה בתרגילי פיזיותרפיה ביתיים הינו בעיה ידועה ביעילות הטיפול, וזו בולטת במיוחד בהקשר של תרגילים לטיפול בסחרחורות ובעיות שיווי משקל (שיקום ווסטיבולרי). חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתחו מהם החסמים לתרגולים הביתיים וחזרו עם התשובות - ועם עצות. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת המוביל בפיזיותרפיה Journal of Neurologic Physical Therapy.

 • צריכת פלבנואידים אינה מגנה מפני מחלת פרקינסון (J Neurol, Neurosurgery Psych)

  צריכת פלבנואידים אינה מגנה מפני מחלת פרקינסון (J Neurol, Neurosurgery Psych)

  צריכה גבוהה יותר של פלבנואידים לא נקשרה עם סיכון מופחת למחלת פרקינסון, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.  ממצאים אלו סותרים דיווחים קודמים שהצביעו על קשר אפשרי בין פלבנואידים ובין הסיכון למחלת פרקינסון. החוקרים התבססו על נתונים ממחקרי Nurses’ Health Study ו-Health Professionals Follow-up Study, אשר כללו 80,701 […]

 • מה בין תפקוד גופני ובין תסמינים פסיכולוגיים בחולים עם מחלת פרקינסון? (CNS Neurosci Ther)

  מה בין תפקוד גופני ובין תסמינים פסיכולוגיים בחולים עם מחלת פרקינסון? (CNS Neurosci Ther)

  במאמר שפורסם בכתב העת CNS Neuroscience & Therapeutics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תסמיני דיכאון עשויים להשפיע על הניידות ושיווי המשקל של חולים עם מחלת פרקינסון, כאשר עם עליה בחומרת תסמיני דיכאון חלה החמרה במדדי ניידות ויציבות החולים. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-רגרסיה במטרה לבחון את הנתונים בספרות הרפואית אודות מדדי […]

 • פעילות גופנית כ

  פעילות גופנית כ"מרשם" לבריאות כללית (SSO)

  "פעילות גופנית כבר לא צריכה להיות רק "השלמה" לטיפול או המלצה סטנדרטית במסגרת הנחיות לאורח חיים בריא", כך עולה מתוך דיונים בין מומחים לפעילות גופנית ומדעי הספורט במהלך הקונגרס של החברה הספרדית להשמנה (Spanish Society for Obesity)

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה