Vascular Disorders

היפרכולסטרולמיה משפחתית – כאשר רמת הכולסטרול הרע מסכנת אותנו/ ד”ר חוסין אוסאמה, מנהל מחלקה לרפואה פנימית א’ ומרפאת לפידים, מרכז רפואי זיו

כולסטרול עורק

היפרכולסטרולמיה משפחתית (ידועה בקיצור כ- FH מהשם (Familial Hypercholesterolemia הינה מחלה תורשתית שגורמת לעליית כולסטרול בדם בצורה בולטת. סביב יום המודעות העולמי למחלה, להלן מספר עובדות על המחלה ה’שקטה’ והקטלנית.

הכולסטרול הוא מולקולה שנמצאת בדם בצורה תקינה ומחולקת למספר סוגים. אחד הסוגים נקרא כולסטרול LDL (‘הכולסטרול הרע’), והוא העיקרי בדם. תפקידו להוביל כולסטרול מהכבד לרקמות בגוף, שם הוא נחוץ לבניית קרומי תאים, הורמונים חשובים כמו הורמוני מין זכריים ונקביים, קורטיזול, מלחי מרה ועוד.

עלייה עודפת של כולסטרול LDL בדם גורמת לשקיעתו בדפנות העורקים שמובילים דם מחומצן לאיברי הגוף, להיווצרות רבדים בחלל העורקים ולחסימה חלקית שהולכת ומחמירה עם התקדמות המחלה. תהליך זה של הצטברות כולסטרול בחלל העורק נקרא טרשת עורקים.

כולסטרול LDL מתפנה לתוך התאים דרך קולטן הנמצא על פני קרום התא. חלבון PCSK9 הנמצא במחזור הדם, נקשר לקולטן וגורם לפירוקו וע”י כך מעכב את הפחתת הכולסטרול הרע בדם. חסר של החלבון PCSK-9 או עיכובו יגרום להגברת יעילות הקולטן ל- LDL בהכנסת הכולסטרול לתוך התאים ולירידת רמתו בדם.

היפרכוסלטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית מול הטרוזיגוטית

היפרכולסטרולמיה משפחתית הינה מחלה גנטית שבה קיים פגם בתפקוד הקולטן ל- LDL , דבר שגורם לעלייה ברמת ה- LDL מעל 300 מ”ג במידה והפגם קיים בעותק אחד של הגן (מחלה הטרוזיגוטית) ומעל ל- 600 מ”ג באם הפגם קיים בשני העותקים של הגן (מחלה הומוזיגוטית). חולים במחלה הומוזיגוטית מפתחים טרשת עורקים כבר בגיל צעיר. ההערכה היא כי כיום חיים בישראל אלפי חולים הסובלים מהיפרכולסטרולמיה משפחתית הטרוזיגוטית ועשרות חולים בהיפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית, הנחשבת למחלה נדירה. חולי היפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית יפתחו מחלה של עורקי הלב כבר בלידה או בשנים הראשונות לחייהם, ואילו חולים בהיפרכולסטרולמיה משפחתית הטרוזיגוטית יפתחו מחלה בעורקי הלב כבר בעשור השלישי-רביעי לחייהם.

היפרכולסטרולמיה יכולה להתבטא בהופעת בליטות צהובות בעור מעל לעפעפיים (קסנתילזמה), מעל לגידים (קסנתומה) בעיקר בגיד שנמצא בחלקו האחורי של העקב (גיד אכילס) או מעל למפרקי האצבעות בגב כפות הידיים. בנוסף יכולה להופיע טבעת לבנה מסביב לקשתית. בהמשך החולים מפתחים תעוקת חזה שמתבטאת ככאב בחזה בזמן מאמץ, או כאוטם חריף בשריר הלב.

היות והמחלה גורמת להיצרות בעורקים כליליים (עורקים שמספקים דם לשריר הלב) לפני הופעת תסמיני המחלה, ישנה חשיבות מכרעת לגילויה מוקדם ככל הניתן. בעזרת טיפול מונע ניתן להפחית את הסיכון להתפתחות חסימות בעורקים כליליים. חשוב להיות ערים להיסטוריה משפחתית של מחלה בעורקים כליליים בגיל צעיר, ובמידה וידוע על בן משפחה מדרגה ראשונה שמאובחן כחולה בהיפרכוליסטרולמיה משפחתית, יש לפנות לאבחון המחלה. כמו כן, רמת כולסטרול LDL מעל 190 מ”ג, או הופעת  אחד הסימנים שמצוינים לעיל, הינם רמזים העשויים להעיד על קיומה של היפרכולסטרולמיה משפחתית.

הטיפול בהיפרכולסטרולמיה משפחתית

הטיפול בהיפרכולסטרולמיה הומוזיגוטית, שהינה מחלה נדירה יותר, כולל טיפול פולשני ב’אפרזיס’, המסנן את דם החולה מכולסטרול LDL . כמו כן, ישנם כיום טיפולים נוספים עבור חולים אלו, ביניהם ג’קסטאפיד וקינאמרו.

הטיפול במחלה ההטרוזיגוטית כולל תזונה דלת כולסטרול ותרופות להורדת רמת ה- LDL בדם, ביניהן תרופות מקבוצת הסטטינים שמעכבים את יצור הכולסטרול בכב , כאשר לעתים קיים צורך בשילובן עם תרופה שמעכבת ספיגת כולסטרול מהמעי (אזיטימיב).

לאחרונה חלה פריצת דרך משמעותית בטיפול ב-LDL , עם פיתוחה של קבוצת תרופות חדשה, המעכבת את פעילות החלבון PCSK-9 . עיכוב חלבון זה נעשה ע”י נוגדן שמתחבר לחלבון PCSK-9 ובכך מנטרל את פעילותו. כך, התרופות החדשות גורמות למעשה להגברת פעילות הקולטן של LDL , ובכך לירידת רמת כולסטרול-LDL בדם. כיום ישנן שתי תרופות במשפחה זו, שאושרו על ידי רשויות הבריאות בעולם:  אלירוקומאב (פראלואנט) שאושרה על ידי ה-FDA ואבולוקומאב (רפאטה), שאושרה ע”י ה-FDA והן על ידי ה-EMA . מחקרים שנעשו מצאו כי שימוש בתרופות אלו הוביל לירידה דרסטית ברמת כולסטרול LDL בדם, עד ל- 75%. טיפולים אלו מיועדים לפי שעה עבור אותם חולים בהיפרכולסטרולמיה משפחתית, הסובלים מערכים גבוהים של כולסטרול LDL ואינם מצליחים להגיע לערכי המטרה באמצעות אפשרויות הטיפול הקיימות.

לאחרונה פורסם מחקר חדש, בשם RUTHERFORD בכתב העת הרפואי Lancet , שמצא כי טיפול ברפאטה הוביל לירידה של בין 60% ל-66% ברמת ה-LDL , בקרב חולים הסובלים מהיפרכולסטרולמיה משפחתית הטרוזיגוטית. רפאטה הפחיתה את רמת כולסטרול LDL כבר לאחר כארבעה שבועות מתחילת הטיפול וניתנה במינון של 140 מ”ג פעם בשבועיים או במינון 420 מ”ג פעם בחודש. הסבילות לתרופה הייתה מצוינת עם מיעוט תופעות לוואי. יעילותה של קבוצת הטיפולים החדשה בהורדת כולסטרול הינה גבוהה, בין אם ניתנת במשלב עם התרופות המקובלות כיום להורדת כולסטרול, ובין אם היא ניתנת כטיפול יחיד. אין ספק כי כניסתה של משפחת תרופות זו לישראל הינה נדבך חשוב ביכולת הרפואה להעניק טיפול יעיל לחולים הסובלים מרמת כולסטרול LDL גבוהה, להפחית את הסיכון לתמותה ולתחלואה לבבית, ולאפשר להם איכות חיים טובה.

מקורות:

Raal FJ, Stein EA, Dufour R, Turner T, Civeira F, Burgess L, Langslet G, Scott R, Olsson AG, Sullivan D, Hovingh GK, Cariou B, Gouni-Berthold I, Somaratne R, Bridges I, Scott R, Wasserman SM, Gaudet D. (2015). PCSK9 inhibition with evolocumab (AMG 145) in heterozygous familial hypercholesterolaemia (RUTHERFORD-2).  Lancet;385(9965):331-40.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה