טיפול CAR T מראה יעילות גם בגידולים סולידיים (AACR 2022 Annual Meeting)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

נתונים מוקדמים מניסוי פאזה 1 שפורסמו במפגש השנתי של האגודה האמריקאית לחקר הסרטן הראו כי מבנה CAR T חדש המכוון לאנטיגן הספציפי claudin 6 (CLDN6) מראה פעילות ראשונית מבטיחה נגד גידולים מוצקים חוזרים, בייחוד סרטן האשכים והשחלות. טיפול חדשני זה ב-CAR T, שניתן כמונותרפיה ובשילוב עם חיסון mRNA שהונדס כדי להגביר את התגובות של תאי T, הראה השפעה משמעותית של תאי T שישה שבועות לאחר העירוי.

מבין 14 חולים שניתנים להערכה עם גידולים מוצקים חיוביים ל-CLDN6, שישה חוו תגובה חלקית לטיפול – ארבעה שקיבלו מונותרפיה CAR T, ושניים שקיבלו את השילוב של CAR T וחיסון, המכונה BNT211. עד כה, השימוש בטיפול CAR T לטיפול בגידולים מוצקים היה מאכזב. האכזבה נבעה במידה רבה מקשיים בזיהוי מטרות הפוסחות על תאים בריאים תוך תגובה משמעותית של תאי T לאורך זמן. claudin 6 מייצג יעד מבטיח מכיוון שהחלבון מתבטא בצורה חריגה בסוגי סרטן שונים, כולל סרטן האשכים, השחלות, הרחם והריאות, אם כי לא ברקמה בוגרת בריאה.

בניסוי פאזה 1 הנוכחי, החוקרים התמקדו בחולים עם גידולים מוצקים מתקדמים חוזרים עם תאי גידול המבטאים claudin 6. בחלק הראשון של המחקר בן שני החלקים, חולים קיבלו מינונים מוגברים של CLDN6 CAR T כמונותרפיה, לאחר תהליך lymphodepletion. בחלק השני, החולים קיבלו מינונים מוגברים של הטיפול המשולב BNT211, כאשר חיסון ה-mRNA (CARVac) ניתן כל שבועיים עד 3 שבועות עד 100 ימים לאחר העברת תאי T CAR. המחקר כלל 16 מטופלים – שמונה עם סרטן האשכים, ארבע עם סרטן השחלות וארבעה עם סוגים אחרים של גידולים. בזמן בדיקת הנתונים, 14 חולים היו ניתנים להערכה עבור תוצאים משניים של יעילות. מבין החולים הללו, ארבעה חולים עם סרטן האשכים ושתיים עם סרטן השחלות חוו תגובה חלקית, בשיעור תגובה אובייקטיבי של 43%, ושיעור השליטה במחלות היה 86%. החוקרים גם הבחינו בהעמקה של התגובות החלקיות 12 שבועות לאחר העירוי. הטיפול הראה יעילות מיוחדת בחמישה חולים עם סרטן האשכים שטופלו במינון הגבוה מבין שניים, עם תגובה אחת מלאה, שלוש תגובות חלקיות ומקרה אחד של מחלה יציבה. קבוצה זו השיגה שיעור תגובה אובייקטיבי של 80% ושיעור שליטה במחלה של 100%.

לכתבה ב-Medscape


למאמר ב-AACR

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים